KOBİ'lerde büyüme stratejileri: Çaycuma bölgesindeki KOBİ'lere bir anket çalışması
The growth strategies for SMEs: A questionnaire study on SMEs in Caycuma region
  1. Tez No: 227764
  2. Yazar: BİLGEHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
KOBİ'lerde büyüme ekonomik ve sosyal hedeflerin gerçekleşmesi, rekabette üstünlük sağlanması, paydaşların beklentilerinin gerçekleşmesi ve ülke ekonomisinde katma değer yaratması açısından önemli bir süreçtir. KOBİ'lerin büyümesi, genellikle başarıları ve hayatta kalmalarıyla ilişkilendirilmektedir. Büyüme, genellikle KOBİ'lerin uzun ömürlülüğünün ön şartı olarak görülmektedir.KOBİ'lerde genel kabul görmüş büyüme stratejileri organik (iç büyüme) ve inorganik (dış büyüme) olarak ikiye ayrılmaktadır. Organik büyüme stratejileri; yoğun büyüme stratejisi, çeşitlendirme stratejisi ve modernizasyon stratejisi olarak sınıflandırılmaktadır. İnorganik büyüme stratejileri ise; birleşme stratejisi ve ortak girişim stratejisi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada sözkonusu büyüme stratejilerinin yansıra Greiner ve Churchill-Lewis büyüme modellerine de değinilmiştir.Bu çalışmada, Zonguldak İli Çaycuma ilçesindeki KOBİ'leri büyümeye iten nedenleri ve büyüme amaçlarını belirlemek, bu amaçlarını gerçekleştirmek için bir stratejilerinin var olup olmadığını tespit etmek, büyüme stratejileri var ise hangi büyüme stratejilerini uyguladıklarını saptamak, büyüme stratejilerinin önemini ortaya koymak ve büyümede karşılaştıkları sorunları tespit etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda rasgele olarak seçilen 42 KOBİ sahip ve yöneticisi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Elde edilen verilere göre durum tespiti yapılmış ve KOBİ'lerin büyüme stratejileri ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Growth in SMEs is an important process in terms of achieving economic and social aims in the SMEs, having superiority in the competition, fulfilling expectations of shareholders and creating added value for the national economy. SMEs growth is generally associated with their success and survival. Growth is generally seen as a prerequisite for longevity of SMEs.Widely accepted growth strategies in SMEs are divided into two groups: organic and inorganic. Organic growth strategies are classified as intensive growth strategy, diversified growth strategy and modernization growth strategy. As for inorganic growth strategies, they are characterized as merger strategy and joint venture strategy. In this study, Greiner and Churchill-Lewis growth models are discussed as well as the aforementioned growth strategies.This study aims to find out the reasons for urging the SMEs in Çaycuma, Zonguldak to grow and their growth aims, determine whether they have strategies to realize these aims, to find out which strategies they implement if they have any, to state the importance of these growth strategies, to determine the problems they encounter while growing. In this context, 42 managers and owners of SMEs have been questioned randomly in a face to face survey. The obtained data has been examined and some proposals about the growth strategies of SMEs have been put forward.