The reconstruction of Europe from post-WW II to post-Cold War
2. Dünya Savaşı sonrasından Soğuk Savaş sonrasına Avrupa'nın yeniden yapılandırılması
- Tez No: 227770
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
`Avrupanın yeniden yapılandırılması', Avrupa'da ve daha geniş çerçevede uluslararası ilişkilerde hem coğrafi yapıyı hem de güç dengesini değiştiren önemli ve çeşitli tarihi olayları kapsamaktadır. Bu çalışma, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası dönemlerde jeopolitik yapının aktörlerin hareketlerini ve buna bağlı sonuçları anlamaya etkisinin altını çizmektedir. Bu çalışma, her iki dönemdeki yeniden yapılandırma hareketlerini ve dış politika içeriklerini karşılaştırarak, `jeopolitik konum' ve `uygulama kapasitesi'nin devletlerin dış politika yapılandırmalarını belirlediği sonucuna varmaya çalışmaktadır. ABD'nin 2. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'yı yeniden yapılandırılmasındaki siyasi tercihleri ve enstrümanlar ile Batı Avrupa'nın Soğuk Savaş sonrasında, AB ve genişleme stratejisi ile, Doğu Avrupa'yı yeniden yapılandırmadaki siyasi tercihleri ve enstrümanları yukarıdaki argümanı desteklemede bu çalışmanın odak noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
`The reconstruction of Europe? is a subject covering a quite long period that has seen various outstanding historical events changing the geography and power distribution in Europe, and in the politics of international relations within a general framework. This study underlines the impact of geopolitical setting in the post-WW II and the post-Cold War periods to understand the acts of actors and related outcomes in the reconstruction of Europe. By the comparison of reconstructive acts and ingredients of the foreign policy strategies in both periods, this study attempts to reach the conclusion that `the geographical position? and the `capability to implement? defines states? foreign policy structuring. The policy choice and instruments of the US in the post-WW II period for the reconstruction of Europe and the policy choice and instruments of West European countries for the reconstruction of Central and Eastern Europe, via the EU and enlargement strategy, in the post- Cold War period has been the focal point of this study to support the argument mentioned above.