The effects of computer based instruction on seventh grade students' spatial ability, attitudes toward geometry, mathematics and technology
Bilgisayar destekli öğretimin yedinci sınıf öğrencilerin uzamsal düşünebilme becerilerine, matematik, teknoloji ve geometriye karşı tutumlarına etkisi
  1. Tez No: 227771
  2. Yazar: ŞEBNEM BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma iki farklı bilgisayar destekli öğrenme ortamının, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırıldığında yedinci sınıf öğrencilerinin uzamsal düşünebilme becerilerine, geometriye, matematiğe ve teknolojiye karşı tutumlarına etkisini araştırmayı; öğrencilerin bilgisayarla öğrenmenin öğrenmeleri üzerine etkisine ilişkin görüşlerini almayı amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini Kayseri ilinde bir özel ilköğretim okulunda okuyan 57 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma 2006?2007 öğretim yılında gerçekleştirilmiş, 14 ders saati (iki hafta) sürmüştür. Veri toplamak amacıyla, uzamsal düşünebilme becerisi testi, geometri, matematik ve teknoloji tutum ölçeği ve görüşmeler kullanılmıştır.Elde edilen niceliksel veriler, yapılan çoklu kovaryans analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre gruplar arasında uzamsal düşünebilme becerisi testinden alınan puanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Analiz sonuçlarına göre ayrıca gruplar arasında geometri, matematik ve teknoloji tutum ölçeklerinden alınan puanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin görüşmelerde ifade ettikleri düşüncelere göre, bilgisayarlar öğrencilerin gelişimin destekleyen dinamik bir öğrenme ortamı oluşturmuş ve öğrencilere matematiği daha anlamlı bir şekilde keşif etmelerine yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to investigate the effects of two different methods of dynamic geometry based computer instruction on seventh grade students? attitudes towards geometry, attitudes toward mathematic and technology and spatial abilities compared to traditional textbook based instruction and to get the students? views related to the effects of computer based instruction on their learning. The sample consisted of 57 seventh grade students from a private elementary school in Kayseri. The study was conducted in the 2006-2007 academic year, lasting 14 lesson hours (two weeks). The data were collected through spatial ability test, mathematics and technology attitude scale, geometry attitude scale, and interviews.The quantitative analyses were carried out by using multivariate covariance analyses. The results revealed that two different methods of dynamic geometry based computer instruction didn?t have a significangt effect on students? spatial abilities compared to traditional textbook based instruction. The results also indicated that two different methods of dynamic geometry based instruction had a significant effect on students? attitudes toward geometry, mathematics and technology compared to traditional textbook based instruction. The results of the interviews indicated that computers created a dynamic learning environment which supported students? development and computers also helped students to explore mathematic in a far more meaningful way.