A non-egological interpretation of Husserl's phenomenology
Egosuz bir Husserl fenomenolojisi yorumu
- Tez No: 227769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
In this thesis, I defend a non-egologic pure consciousness which is the initial position of Husserl in the Logical Investigations. There is anti transcendental ego argumentations in which I claim that self alienation of the ?transcendental ego?, incomplete reduction, the presence of the pre-reflective transcendental ego are the reasons to leave the claim about the existence of the ?transcendental ego?. I also claim that the possible solution of the mind-body problem depends on the denial of the ?transcendental ego? in the frame of phenomenology. I defend the non-egologic pure consciousness which is not identical and reducible to whatever is material, including brain. Qualia, intentionality, intuition, philosophizing, constitution, acts of pure consciousness are used to support the claim about immaterial nature of non-egologic pure consciousness.
Özet (Çeviri)
Bu tezde Husserl?in Mantıksal Araştırmalar kitabında savunduğu gibi egosuz bir saf bilincin varlığı savunulmaktadır. Aşkın egonun varlığına karşı iddialar yer almaktadır. Aşkın egonun kendisine yabancılaşması, eksik aşkınsal indirgeme ve yönelim öncesi bulunan aşkın ego nedenleriyle aşkın ego iddiasından vazgeçilmelidir. Fenomenoloji çerçevesi içinde, ruh beden ayrımının mümkün olan çözümü de aşkın egonun kabul edilmemesine bağlıdır. Maddi olana, beyin de dahil olarak, indirgenemeyen ve maddi olanla özdeş olmayan egosuz bir saf bilinç savunulmaktadır. Fenomenal özellikler (qualia), yönelim, sezgi, felsefe yapma, saf bilincin aktiviteleri maddi olmayan egosuz saf bilinç iddiasını desteklemek için kullanılmıştır.