Yukarı Sakarya Havzası Sakaryabaşı bölgesi balıklarının populasyon dinamiği üzerinde bir araştırma
A Study on the population dynamics of fishes in the Sakaryabaşı region of upper Sakarya Basin
  1. Tez No: 22778
  2. Yazar: MURTAZA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi YUKARI SAKARYA HAVZASI SAKARYABASI BÖLGESİ BALIKLARININ POPULASYON DİNAMİĞİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Murtaza ÖLMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1992, Sayfa: 228 Jüri: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Doğan ATAY Doç. Dr. Füsun ERK'AKAN Bu çalışmada, Sakaryabaşı bölgesinde elektroşok uygulaması ve markalama-tekrar yakalama yöntemi ile sazan, karayayın, sarıbalık, bıyıklı balık türlerinin populasyon miktarının tahmini ve büyüme-üreme özelliklerinin tesbiti amaçlanmıştır. Araştırma 16.12.1988-19.11.1989 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma alanı içinde sazan, karayayın, sarıbalık ve bıyıklı balıkta populasyon miktarı sırasıyla 22.47 gr/m2, 6.10 gr/m3, 1.45 gr/m2 ve 1,93 gr/m2, toplam populasyon ise 31.93 gr/m2 olarak tahmin edilmiştir.iii Araştırma alanında yaş gruplarının dağılımı sazanda 0-14, karayayında 0-7 sarıbalıkta 1-8 ve bıyıklı balıkta 1-7 şeklinde saptanmıştır. Sazanda 4, karayayın, sarıbalık ve bıyıklı balıkta 3 yaşındaki bireyler en yüksek oranda bulunmuştur. Ortalama boy, ağırlık ve kondisyon katsayısı sazanda 36,14 cm, 1021,45 gr, 1.58, karayayında 37,92 cm, 488,25 gr, 0.71, sarıbalıkta 22,18 cm 161,70 gr. 1,29 ve bıyıklı balıkta 22,61 cm, 164,42 gr 1,23 olarak saptanmıştır. Yine bölgede üreme yaşının sazan ve karayayında 3-4 sarıbalık ve bıyıklı balıkta 4. yaşta; üreme döneminin sazan ve sarıbalıkta Mayıs-Temmuz, karayayında Haziran-Ağustos, bıyıklı balıkta ise Nisan-Haziran aylarında olduğu gözlenmiştir. Ayrıca her türe ait yaşama ve ölüm oranı yanında, yaş-boy, yas-agğırlık ve boy-ağırlık ilişkileri tesbit edilmiştir. Boy ağırlık 2 9798 ilişkisi sazanda W= 0,0169L ', karayanında 2 7363 3 0580 W=0.0198L ", sarıbalıkta W= 0,0104L ' ve bıyıklı balıkta W= 0.0103L ' olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER; Sazan ( Cyprinus c&rpio L,1758) karayayın {Claris lasera Cuv.et Val.1840), Sarıbalık ( Capoeta capoeta sieboldi Steindachner, 1864) bıyıklı balık İBarbus plebejus eseherichi Steindachner, 1897), populasyon tahmini, markalama-tekrar yakalama, elektoroşok, büyüme, kondisyon katsayısı, gonadosomatik indeks.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis A STUDY ON THE POPULATION DYNAMICS OF FISHES IN THE SAKARYABAŞI REGION OF THE UPPER SAKARYA BASIN Murtaza ÖLMEZ Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1992, Page: 228 Jury: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Doç} an AT AY Assoc. Prof.Dr. Füsun ERK'AKAN In this study, the determination of the population size and the growth-reproduction properties of the fish < Cyprinus carpio, Clarias lazera. Capoeta capoeta, Barbus plebejus) species were aimed in the Sakaryabaşı region. The population size was estimated by capture-marking-recapture method using electroshock. The study was carried out from 16.12.1988 through 19.11.1989. Within the survey region the population size of carp, catfish, capoeta and barbel were found to be 22. 47 gr/m2, 6.10 gr/m2, 1.45 gr/m2 and 1.93 gr/m2 respectively.The age frequencsy distributions the native species in the survey region were determined as 0-14 for carp, 0-7 for catfish, 1-8 for capoeta and 1-7 for barbel. Furthermore, 4 years old carp and 3 years old catfish, capoeta and barbel had the highest ratio within the age frequency distribution. The mean length, weight and condition coefficients were determined respectively as 36.14 cm, 1021.45 gr and 1.58 for carp, 37.92 cm, 488.25 gr and 0.71 for catfish, 22.18 cm, 161.70 gr and 1.29 for capoeta and as 22.61 cm, 164.42 gr and 1.23 for barbel. In the survey region, the sexual maturity ages of carp and catfish were found to be 3-4 years and of capoeta and barbel to be 4 years. Moreover, the reproduction periods were observed to be May-July for carp and capoeta, June-August for catfish and April-June for barbel. The survival and mortality rates as well as the age- length, age-weight and length-weight relations were also determined for each specific. The length-weight relations of carp, catfish, capoeta and barbel were 2 9798 ^ 7363 found as W=0.0169L“, W=0. 01981/”, 3.0580 3.0542 W=0.0104L and W=0.0103L respectively. KEY WORDS: Carp (Cyprinus carpio L.1758), Catfish (Clarias lazera Cuv.et. Val. 1840). Capoeta (.Capoeta capoeta sieboldi Steindahner, 1864) Barbel (Barbus plebejus escherichi Stein- dachner, 1897), population estimates, captu re-marking-recapture, electroshock, growth, condition coefficient, gonodosamatic index.