Yukarı Sakarya havzası'nda yaşayan balık türlerindeki organoklorlu pestisit kalıntılarının mevsimsel olarak belirlenmesi
Determination of organochlorine pesticide residues in a fish species living in upper Sakarya basin
- Tez No: 355546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Su kaynakları çeşitli yollarla OCP'ler ile kontamine olmaktadır. Bu pestisitler suda yaşayan balık ve diğer sucul canlıların bünyesinde ya doğrudan ya da besin yoluyla birikim göstermektedir. İnsan sağlığı da beslenme yoluyla OCP'lerden etkilenmektedir. Bu çalışmada, Yukarı Sakarya Havzasındaki iki balık türündeki OCP'ler belirlenmiştir. Örnekleme için, Yukarı Sakarya Havzası'ndan mevsimsel olarak balık türleri temin edilmiştir. Toplanan balık numuneleri analitik analizler yapılana kadar -20ºC'de derin dondurucuda saklanmıştır. Balık numunelerinin kas dokusu ekstraksiyon işlemlerinde kullanılmıştır. Ekstraksiyon sonrası, OCP miktarını hesaplayabilmek için pestisit kalıntıları MikroECD dedektörlü GC kullanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, balık türlerinde 17 farklı organoklorlu pestisit kalıntı miktarı mevsimlere göre farklılık göstermiştir. Toplam OCP miktarı hem türler arasında hem de mevsimler arasında farklı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water resources are contaminated with OCPs in various ways. These pesticides show accumulation either directly or via feediing in the body of fish and other aquatic organisms. The human health is also affected OCPs through diet. In this study, OCPs were determined in fish species living in Upper Sakarya Basin. For sampling, the fish was collected seasonaly from Upper Sakarya Basin. The sampled fishes were stored in a freezer at -20ºC until analytiical analyses. The muscle tissue of fish samples were used in extraction processes. After extractions, pesticide residues were determined by using Micro-ECD detector of a gas chromotogrphy in order to calculate the amount of OCPs. As a result, the amount of 17 different organochlorine pesticide residues in fish species vary according to the season. Total amount of OCP was determined differently in both seasons and species.