Yukarı Sakarya Havzasında gastropoda faunasının tespiti
The Determination of gastropoda fauna in above Sakarya river system
- Tez No: 57003
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Yukarı Sakarya Nehir Sistemi'nde yaşayan Gastropoda türlerinin zoocoğrafik dağılışları ve taksonomik özellikleri araştırılmıştır. Daha önce üzerinde çalışılıp, fauna tesbiti yapılmamış olan bölgenin, Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir geçit oluşturan yurdumuzda, jeolojik devirler boyunca önemli göç yollan üzerinde bulunması açısından önemi büyüktür. Çalışmada söz konusu olan bölgede belirlenen 27 istasyonun durgun ve akıntılı bölgelerinden alınan örneklerin laboratuvar ortamında incelenmeleri sonucunda 24 Gastropoda türü tesbit edilmiştir. Tesbit edilen bu türlerden; Theodoxus transversalis (C. Pfeifferi, 1828), T. pallasi Lindh, Valvata (Valvata) cristata Müller, 1774, Vah/ata (Atropidina) pulchella Studer, Fagotia esperi (Ferussac, 1823), Hydrobia akramowskii (Zhadin), H. longiscata Bourguignat, 1856, Pseudamnicola pallida Mortens, 1874, Planorbis arnouldi (Germain, 1903), Armiger crista (L, 1758), Galba pervia (Martens, 1867), Amphipeplea glutinosa (Müller, 1774), Carychium sp. olmak üzere toplam 13 türün Türkiye için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this study, zoogeographically dissociation and taxonomic characteristics of Gastropoda species that lives in Above Sakarya River System are investigated, in these region studies were carried out but fauna determination was not performed before, also our country has significant location between Asia and Europe continents and during geological times migration routes were passing through Anotolia,this research is important in these respects. As a result of investigating samples that are taken from the stagnant and flowing zones of 27 stations, all of which are in the above mentioned region, 24 Gastropoda species were determined.lt is fixed that 13 of species Theodoxus transversalis (CPfeifferi, 1828), Th.pallasi Lindh, 1934, Valvata (V.) cristata Müller, 1774, Valuta (A) pulchella Studer, 1820, Fagot/a esperi (Ferussac, 1823), Hydrobia akramawskii (Zhadin), H. longiscata Bourguignat, 1856, Pseudomincola pallida Martens, 1874, Planorbis amouldi (Germair, 1903), Armiger crista (L, 1758), alba pervia (Martens, 1867), Amphipeplea glutinosa (Müller, 1774), Carychium sp. which are determined in this study are new entries for Turkey.