Basel II uzlaşısı ve Türk bankacılık sektörüne etkileri
Basel II accord and its effects on Turkish banking sector
  1. Tez No: 227793
  2. Yazar: SANEM SARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Risk ve risk yönetimi kavramları modern ekonominin ve özellikle finansal sistemin merkezinde yatan olgulardır. Geçmiş ile kıyaslandığında modern finansal sistemde finansal aracılık fonksiyonu geleneksel merkezi rolünü yitirirken spekülatif fon hareketleri önem kazanmakta ve buna paralel olarak risk yönetimi eskiden olduğundan daha önemli hale gelmektedir.Küresel entegrasyonun itici sektörlerinden olan ve her anlamda küresel bir faaliyet kolu haline gelen bankacılık sektöründe risk yönetimi için uluslararası standartları belirler konuma ulaşan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), sektörde uluslarası bir standart haline gelen ve `Basel I' olarak adlandırılan sermaye uzlaşısını getirilen eleştiriler ve günün gelişen ihtiyaçları doğrultusunda kapsamlı bir şekilde revize ederek `Basel II' olarak bilinen yeni sermaye uzlaşısını yayımlamış, Basel I'de olduğu gibi yeni sermaye uzlaşısı da uluslararası arenada çabucak kabul görmüştür. Bugün itibariyle gelişmiş ülkelerin çoğu Uzlaşıyı hayata geçirmiş bulunmakta, diğerleri ise bunun için gerekli çalışmaları yürütmektedirler.Türkiye'de ileri bir tarihte uygulamaya konması beklenen Basel II Sermaye Uzlaşısı'nın gerek bankacılık gerekse reel sektöre hem olumlu hem de olumsuz yansımalarının olması ve fakat orta ve uzun vadede sektörün ve genel anlamda ülke ekonomisinin tatmin edici ve sürdürülebilir bir ekonomik performansı yakalayabilmesi açısından gerekli ve faydalı olduğu değerlendirilmektedir.BDDK tarafından yakın bir tarihte sektörde faaliyette bulunan bankaların tamamına yakınının katılımıyla gerçekleştirilen sayısal etki çalışmasının bulguları ışığında Basel II'ye geçişin sektörün konsolide bazda sermaye yeterliliği rasyosunda kayda değer bir düşüşe yol açacağı ve fakat yine de asgari oranın (%8) oldukça üstünde bir rasyonun tutturulabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
SARI, Sanem. Basel II Accord and Its Effects On Turkish Banking Sector, Graduate Thesis, Ankara, 2008.The terms of `risk? and `risk management? are the central elements of modern economy and particularly financial system. In the modern financial system the central role of financial mediation function is about to be replaced by the speculative fund flows and due to this fact risk management has become far more important than before.Bank of International Settlements (BIS), which has evolved to a standard setting authority with regard to risk management in the banking sector, probably a more globalised industry than any other and the driving force of the globalisation itself, revised the capital accord, known as `Basel I? and considered to be an internationally recognised standard of risk management. The outcome is a new set of risk management standards in the banking industry, called Basel II. Basel II, like the former one has gained worldwide recognition very rapidly. For the time being most of the developed countries have already implemented the new regulations on risk management based on the new capital accord and the rest are taking the necessary steps to comply with Basel II.It is obvious that Basel II Capital Accord, which is supposed to be fully implemented in a future date, will have both positive and negative impact not only on banking but the whole non-financial industry as well. Whatever the impacts it will have, Basel II is deemed to be useful and necessary to ensure a sustainable satisfactory economic performance of banking industry and the national economy as a whole.In the light of the findings derived from the quantitative impact study conducted by BDDK with the participation of nearly all banks operating in Turkey, it can be concluded that the application of principles suggested by Basel II, will result in a considerable decrease in the capital adequacy ratio on a consolidated basis. Nevertheless they would no doubt end up with a capital adequacy ratio far higher than the critical level (%8).