Ballıhisar-İlyaspaşa (Sivrihisar-Eskişehir güneyi) yöresinin jeolojik, petrografik ve mineralojik incelenmesi
Geology, petrography and minerological investigation of Ballıhisar-İlyaspaşa area (south of Sivrihisar-Eskişehir)
- Tez No: 22780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
îît ÖZET Doktora Tezi BALLIHÎSAR - İLYASPAŞA (SİVRİHİSAR - ESKİŞEHİR GÜNEYİ) YÖRESİNİN JEOLOJİK, PETROGRAFİK VE MİNERALOJİK İNCELENMESİ Zehra Semra KARAKAŞ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Baki VAROL 1992, Sayfa: 184 Jüri : Doç. Dr. Baki VAROL : Prof.Dr. Yavuz ERKAN : Doç. Dr. Asuman TÜRKMENOĞLU Ankara'nın batısında ve Eskişehir - Sivrihisar'ın güneyinde Neojen yaşlı gölsel sedimanlar geniş bir alan içerisinde yüzeylenirler. Bu tez çalışması, Ballıhisar - İlyaspaşa civarındaki dolomit, jips, manyezit, sepiyolit ve kireçtaşı bulunduran Neojen birimlerinin jeolojisi, mineralojisi ve sedimantoloj isine yöneliktir. Ayrıca, elde edilen veriler ile bu gölsel alanın jeokimyasal karakteri ve çökel modeli de ortaya çıkartılmıştır. Çalışma alanında yüzeylenen Neojen kaya birimleri, eski bir temel üzerinde (Paleozoyik - ? Triyas) uyumsuz olup, İlyaspaşa ve Sakarya formasyonu olmak üzere iki litoloji birimine ayrılır. İlyaspaşa formasyonu Alt-Orta Miyosen yaş aralığında olup, kireçtaşı, çörtlü kireçtaşı, marn, kiltaşı ve çamurtaşı ardalanımlı yer yer turba arakatkılı birimlerden oluşmuştur. çalışmanın ana amacını oluşturan ve İlyaspaşa formasyonu üzerinde çok düşük bir açılı uyumsuzlukla bulunan, üst Miyosen - Pliyosen yaşlı Sakarya formasyonu ise Jips, Alt kireçtaşı, Killi-Dolomit ve üst kireçtaşı olmak üzere dört üyeye ayrılmıştır. Jipsler, gölsel alanda buharlaşmanın yüksek olduğu evaporitik devirlerde meydana gelmiş olup, Sualtı jipsleri ve Zemin suyu jipsleri olmak üzere ikiye ayrılırlar. Birinci tipi teşkil edenler yer yer değişik oranda anhidrite dönüşümlüdürler. Birincil kökenli anhidrit oluşumları ise çok azdır. Dolomitler, jipslerle ardalı veya masif olarak depolanmışlardır. Bunlarda 1. öz şekilli - rombik kristalli dolomitler (sabka dolomitleri), 2. Levhamsı - sferoidal dolomitler (karışım suyu dolomitleri) şeklinde iki tipe ayrılırlar. Sepiyolitler ise 1. Dolomitli, 2. Saf sepiyolit yatakları olarak meydana gelmişlerdir. Sepiyolit birimleri içerisinde kalıntı halinde dolomit ve diatome kavkılarınınÎV bulunması, sepiyolitin oluşumu ile bu litoloji toplulukları arasında yakın bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Kireçtaşları, 1. Fosilli, 2. Fosilsiz olarak iki türdendir. Bunlar gölün tatlı su akımına uğradığı evrelerde çökelmişlerdir. Bu birimler üzerine kırmızı renkli akarsu çökelleriyle temsil edilen Pleyistosen yaşlı Kepen formasyonu açısal uyumsuzlukla gelmektedir. Dolomit ve sepiyolitlerden elde edilen duraylı isotop 18 13 değerleri ( cf O - 6 %., + 4 %«. ; cT C - 4 %", + 0. 5 %
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis GEOLOGY, PETROGRAPHY AND MINERALOGICAL INVESTIGATION OF BALLIHÎSAR - ÎLYASPAŞA AREA (SOUTH OF SİVRÎHÎSAR - ESKİŞEHİR) Zehra Semra KARAKAŞ Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Baki VAROL 1992, Page: 184 Jury : Assoc. Prof.Dr. Baki VAROL : Prof. Dr. Yavuz ERKAN : Assoc. Prof.Dr. Asuman TÜRKMENOĞLU Lacustrine sediments of Neogene age exposed in west of Ankara and south of Sivrihisar (Eskişehir). The subject of the theis is to investigate geology, mineralogy and sedimentology of the Neogene units which consist of dolomite gypsum, magnesite, sepiolite and limestone. Additionally, these studies have been helped to reveal geochemical character and sedimentation model of the Neogene lake. The Neogene unit unconformably overlies the basement rocks the age of ranging from to Paleozoic - ? Triassic and can be divided into two formations, namely îlyaspaşa and Sakarya. îlyaspaşa formation (Lower - Middle Miocene) is composed of pure limestones, cherty limestones, marls, claystones and mudstones. Sakarya formation (Miocene - Pliocene) which is the main subject of this investigation, discondantly rest on the îlyaspaşa formation, that is subdivided into the four members named Gypsum, Lower Limestone, Clayey Dolomite and Upper Limestone. The occurence of the gypsum resulted from the high rate of evaporation in lacustrine area and it consist of subaqueous and ground water gypsums. The first type of gypsum frequently shows anhydrite replacement whereas primer anhydrite occurence is rare. Dolomites are deposited as massive and interbedded layers with gypsum. They contain two dolomite types that are euhedral-rhombic (sabkha dolomite) and dense-pocket plate - spheroidal (mixing water dolomite) crystals. Sepiolites were precipitated as pure sepiolite and sepiolite bearing dolomite. Dolomite and diatome remnants present in sepiolites suggest that a relationship existed between sepiolites and these rock units. Limestones can be classified into two groups as fossiliferous and non fossiliferous. Limestones were deposited during the stageVI of the fresh water influx into the lake area. The last lithological unit, Kepen formation (Pleistocene) composed of red alluvial fan sediments discordantly overlies the lacustrine unit. Stable isotope values obtained from dolomite and 18 13 sepiolites samples of ( cT O -6, +4 %o and cf C -4, +0.5 %«) indicate that the lacustrine water varied from saline to mixing (saline and fresh waters) waters during these occurences. KEY WORDS: Neogene lake, Sedimentology, Mineralogy, Lacustrine sepiolite, evaporitic rocks, stable isotopes.