Balıkesir Erdek Ballıpınar Kilisesinin strüktürel davranışının belirlenmesi
Determination of structural behavior of Balikesir Erdek Ballipinar Church
  1. Tez No: 677777
  2. Yazar: DOĞUHAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BİLAL BAĞBANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; Balıkesir İli, Bandırma İlçesi, Erdek Mahallesi, Ballıpınar Köyü'nde bulunan Ballıpınar Kilisesi'nin duvar dayanımlarının tespiti, operasyonel modal analiz yöntemi ile titreşim testlerinin yapılması, SAP2000 sonlu elemanlar programı yardımı ile modal analizleri ve zaman tanım alanında hesap yöntemi ile deprem analizleri yapılarak yapının gelecek kuşaklara güvenle aktarılabilmesi için öneriler sunulmuştur. Birinci bölümde kültürel miras, mimari miras kavramları, tarihi yığma yapıların strüktürel davranışları belirleyebilmek için yapılan testler ile konunun amaç, kapsam ve yöntemi belirlenmiştir. İkinci bölümde, kaynak araştırması yapılarak geçmişte tarihi yığma yapılarla ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yığma yapıların yapım sistemleri ve yapımında kullanılan malzemeler ele alınmıştır. Tez konusu olan Ballıpınar Kilisesi ile ilgili genel bilgiler verilerek yapıda gerçekleştirilen deneyler ele alınmıştır. Yapının sonlu eleman modeli hazırlanarak modal analizler sonucunda elde edilen frekans değerleri ile test sonucunda elde edilen değerler karşılaştırılarak modelin kalibrasyonu yapılmıştır. Elde edilen sonlu eleman modeli ile zaman tanım alanında hesap yöntemi kullanılarak yapının deprem davranışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan yapısal analizlerin değerlendirmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde, yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler neticesinde sorunların tespiti ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Balıkesir province, Bandırma district, Edremit District located in the village of Ballipinar Ballipinar the determination of the strength of the wall of the church, the operational modal analysis method for vibration tests, modal analysis and time history analysis with the help of finite element program SAP2000 earthquake analysis of the structure to be safely transferred to future generations recommendations for are presented. In the first part, the aim and method of the subject were determined by tests to determine cultural heritage, architectural heritage concepts, structural behavior of historical masonry structures. In the second section, the research of resources is carried out and studies about historical masonry structures are given in the past. In the third section, the construction systems of masonry structures and the materials used in their construction are discussed. The experiments carried out in the structure were discussed by giving general information about the ballıpınar Church which is the subject of the thesis. A finite element model of the structure was prepared and the frequency values obtained as a result of modal analysis and the values obtained as a result of the test were compared and the model was calibrated. The earthquake behavior of the structure was studied using the calculation method in the area of time definition with the obtained finite element model. In the fourth section, the evaluation of the structural analyses was made. In the fifth section, as a result of the data obtained from the studies, the determination of the problems and suggestions for solutions are presented.