Tokat-Kazova'nın hidrojeoloji incelenmesi
Hydrogeological investigation of Tokat-Kazova
  1. Tez No: 22781
  2. Yazar: ESFENDİAR ABBAS NOVİNPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi TOKAT - KAZOVA'NIN HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Esfandiar ABBAS NOVİNPOUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki CANİK 1992, Sayfa: 250 Jüri: Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Prof. Dr. Erman ŞAMİLGİL Bu araştırmada Tokat-Kazovanın hidrojeoloji incelemesinde yaklaşık 623 km lik bir alanın 1/25000 ölçekli jeoloji haritaları yapılmıştır. Harita alanında temeli oluşturan Tokat Gurubu Paleozoyik yaşlı Geyraz metamorfitleri ile Çaltepe rekristalize kireçtaşından oluşmaktadır. Geyraz metamorfitleri geçirimsiz olup, metamorfik şistler ile türlü metavolkanik kayaçlardan oluşmuştur. Üst Permiyen yaşlı Çaltepe kireçtaşı Geyraz metamorfitleri üzerine tektonik dokanakla gelmektedir. Kireçtaşı bol kınklı ve karstik yapılıdırlar. Çaltepe kireçtaşı iyi bir karstik akifer özelliğindedir. Bunların üzerinde tektonik dokanakla Senomaniyen yaşlı Artova ofiyolitli karışığı yer alır. Ofıyolitli karışığı az geçirimli olup, bazalt, andezit, radiyolarit, serpantinit ve tüflerden oluşmaktadır. Bu karışığın üzerine uyumsuz olarak Maestrihtiyen yaşlı Eğerkaya formasyonu gelir. Eğerkaya formasyonunun alt seviyelerini oluşturan Akyokuş üyesi killi kireçtaşı, Uzungeliş üyesi ise Çapraz tabakalı kumtaşlanndan oluşur. Bu formasyon az geçirimlidir. Bunun üzerinde açısal uyumsuzlukla Orta-Üst Lütesiyen yaşlı Çarıksız formasyonu yer alır. Çarıksız formasyonu genelde kiltaşı, kumtaşı ve kireçtaşım ardalanması şeklinde olup, az geçirimlidir. Üzerleri açısal uyumsuzlukla Miyo-Pliyosen yaşlı Almus formasyonu gelir. Bu formasyonun alt seviyesini killi ve çakıllı az geçirimli Gülpmar üyesi, üst seviyesini ise akifer özelliğindeki karstik boşluklu gölsel kireçtaşı yani Keşlik üyesi oluşturur. Kazovada çoğu sıkılaşmamış kırıntılılardan oluşan Kuvaterner yaşlı geçirimli eski alüvyon, traverten, yamaç molozu ve yeni alüvyon yer almaktadır. Yeni alüvyon çakıl, kum ve kilden ibaret olup, ovada yeraltı suyu içeren en önemli birimdir. Alüvyonda, geçirimli seviyelerin tavan ve tabanlarında yer alan killi seviyeler hidrolik şartların uygun olduğu kesimlerde basınçlı akifer, killi seviyelerin üzerinde doygun kuşak içeren geçirimli tabakalar ise serbest akifer oluşturmuştur. Elek analizi sonuçlarına göre akifer formasyonun düşey ve yanal yayılımı farklıdır. Sıkılaşmamış malzemenin laboratuvarda ölçülen toplam poroziteleri alüvyonda % 17 - % 38, Miyo-Pliyosen'de % 24 - % 45 arasındadır. Permeabilite değerleri ise 2.93.10 - 7.23. 10“6 m/s arasında değişmektedir. Serbest akiferin hidrojeoloji karakteristikleri arazide ”Slug test“ ve pompa deneyleri (düşüm ve yükselim ölçümleri) ile belirlenmiştir. Transmisivite değerleri 1.11.10 - 8.42. 10”6 m /s ve depolama katsayısı ise 2.99.10 - 5.30.10 arasında değişmektedir. Litoloji bileşimi ile yapısal faktörler karşılaşmayı önemli derecede etkilemiş ve çalışma alanında Devin ini, Devret boğazı ve Geyraz mağaralarının oluşumuna neden olmuştur. Karstik kaynakların boşalım katsayıları 8.84.10 - 1.08.10 gün“1 arasında değişmektedir. Debileri 8 - 121 l/s arasında değişen kaynakların boşalma kotu üzerindeki rezervleri 0.03.106 - 1.05.106 m3'tür. Kazovada kaynak, sondaj ve adi kuyu sularının çoğu içilmeye, endüstride kullanma ve zirai sulamaya elverişlidir. Su kimyası haritalarında yeraltı suyu akım yönünde D dan B ya doğru iyonca zenginleşme gözlenmiştir. Kazovada 227 km ye yayılan serbest akifere giren ve çıkan bütün sular hesaplanarak bu akifere ait ”yeraltı suyu bilançosu" hazırlanmıştır. Buna göre Kasım fi T 1989 ile Ekim 1990 arasında akifere giren toplam su miktarı 150.42.10 m ve çıkan su miktarı ise 151.88.106 m3 tür. Anahtar Kelimeler : Hidrodinamik, Transmisivite, Depolama katsayısı, Buhar- laşma-terleme, Boşalım katsayısı, Karstlaşma, Yeraltı suyu bilançosu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D Thesis HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF TOKAT-KAZOVA Esfandiar ABBAS NOVİNPOUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki CANİK 1992, Page:250 Jury: Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Prof. Dr. Erman ŞAMİLGİL In this thesis, the hydrogeological investigation of Tokat Kazova Basin (plain) has been carried out by preparing a geological map of the area of 623 km at a scale of 1/25.000. The Geyraz metamorphics and recrystallized Çaltepe limestone of Paleozoic age form the basement litostratigraphical units of the studied area. The Geyraz metamorphics which are composed of metamorphic schists and various metavolcanic rocks show impermeable character because of their rock nature. Geyraz metamorphics are overlain by Çaltepe limestone of Permian age with a tectonic contact, and because of the highly fractured, the Çaltepe limestone occurs as a good environment for karstic aquifers in the region. Çaltepe limestone is thrusted by Artova ophiolitic complex of Cenomanian age and composed of basalt, andesite, radiolarite, serpantinite and tuffs which display a low permeability in terms of hydrogeological features. This ophiolitic complex is overlain by Eğerkaya formation of Maastrihctian age unconformably. Akyokuş member which comprise the lower levels of the formation is represented by clayey limestone, and as for the upper levels of the formation are constituded by cross-bedded sandstones of Uzungeliş member. All the lithologies of the formation display low permeabilitiycharacter.Çarıksız formation of Middle-Late Lutetian age overlies Eğerkaya formation with an angular unconformity. The lithological units of the formation which is consisted of claystone alternated sandstones and limestone has fairly low permeabilitiy features. Especially the lower levels of the formation display this character because of high clay content of the conglomerate of this levels namely Gülpınar member. But the upper parts of the formation composing of lacustrine limestone namely Keşlik member, have some karstic porosity. The loose denial of Quaternary teme which are old and new alluvium and travertines, bear a high potential in terms of groundwater in the basin. Especially the new alluvium which is composed of gravel, sand and clays is the most important one among these. Clayey levels that are found in the top and bottoms of the permeable zones form confined aquifer conditions depending on local hydraulic features. The unconfined aquifers are formed in water saturated permeable beds, taking place on the top of clayey zones. According to the results of sieve analyses, vertical and lateral distrubition of aquifer characteristics display some differences. The porosity of loose material in alluvium ranges between 17-38 %. As for the porosity of Mio-Pliocene deposits range between 24-45 %. Permeability values vary between 2.93. 10“3 and 7.23. 10”6 m/s. Hydrogeologic characteristics of unconfined aquifer are determined by Slug and pumping tests in the field. Hydraulic conductivity values range from 1.11.10 to 8.42. 10“6 m/s; and storage coefficient values vary between 2.99.10 and 5.30. 10”5. Lithological and structural features are the main factors in karst formation in the region and by solutions controlled with these effects, Devin ini, Devretboğazı and Geyraz caves have been formed. Discharge coefficients of karstic springs range from 8.84. 10“3 to 1.08.10”2 day1. The water of the most springs and wells are suitable for drinking and also for industrial and irrigation purposes. An ionic richness from East to West shown on water chemistry maps, reveal a groundwater flow in this direction. Groundwater budget of unconfined aquifer covering an area of 227 km in Kazova was calculated. From November 1989 to October 1990 aquifer recharge is 150.42. 106 m3 and discharge is 15 1.88. 106 m3 of water. Key Words : Hydrodynamic, Hydraulic conductivity, Storage coefficient, Evapotranspiration, Discharge coefficient, Karstification, Groundwater budget.