Homa-Akdağ (Sandıklı) ve Balçıkhisar (Şuhut) istiflerinin Mesozoyik stratigrafisi, Jura Foraminifer mikropaleontolojisi ve biyostratigrafisi (Afyonkarahisar, Batı Türkiye)
Mesozoic stratigrapy, Jurassic foraminiferal micropaleontology and biostratigraphy of the Homa-Akdağ (Sandıklı) and Balçıkhisar (Şuhut) sequences (Afyonkarahisar-Western Turkey)
- Tez No: 328317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL İŞİNTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Homa-Akdağ (Sandıklı) ve Balçıkhisar (Şuhut) çevresinde, Alt Jura-Alt Tersiyer istifi (Homa-Akdağ birimi), İnfrakambriyen-Ordovisiyen istifini uyumsuz olarak üzerler. Mesozoyik istifi alt bölümünde İlyaslı Formasyonu'nun konglomeralarıyla, orta bölümünde Derealanı Formasyonu'nun kireçtaşı arakatkılı kumtaşı-şeylleriyle ve üst bölümünde Kocaçal Formasyonu'nun kireçtaşlarıyla temsil edilir. Bu çalışmada, Derealanı ve Kocaçal formasyonları Yumruca, Kocayayla-1, Kocayayla-2, Asmacık, Andiyni Tepe, Oktur Tepe, Menteş1, Menteş 2 ve Mezargediği ve Kocaçal (Balçıkhisar) olmak üzere on ölçülü bölümsel stratigrafik kesit üzerinde incelenmiş ve formasyonların foraminifer içeriği ortaya konmuştur.Homa-Akdağ istifinde alttan üste doğru Pliyensbahiyen aralığı için Orbitopsella menzil zonu, Orbitopsella praecursor menzil zonu, Endotriadella ifranensis menzil zonu, Toarsiyen aralığı için Endotriadella ifranensis-Meandrovoluta asiagoensis aralık zonu, Titoniyen-Berriyasiyen aralığı için Calpionella alpina menzil zonu, Bajosiyen-Erken Bathoniyen aralığı için Gutnicella cayeuxi-Spiraloconulus perconigi aşmalı menzil zonu tanımlanmıştır.Balçıkhisar istifinde alttan üste doğru Bajosiyen aralığı için Callorbis minor menzil zonu, Pseudodictyopsella jurassica-Spiraloconulus perconigi aşmalı menzil zonu, Bathoniyen-Kalloviyen aralığı için Pseudodictyopsella jurassica-Spiraloconulus perconigi aralık zonu tanımlanmıştır.Homa-Akdağ istifinde elde edilen foraminifer topluluğuna göre Derealanı Formasyonu'nun ilk yarısının yaşı Sinemuriyen-Toarsiyen (Liyas)'dir. İstifin üst düzeyleri için ise Liyas'tan Orta Jura'ya (Doger) kadar devam eder. Balçıkhisar istifinde alt-orta bölümler Bajosiyen üst bölümler ise Bajosiyen'den erken Malm'e kadar bir yaş aralığına sahiptir. Kocaçal Formasyonu Homa-Akdağ istifinde, altta Tithoniyen'den Berriyasiyen'e, üstte Kretase'ye kadar bir yaş aralığı sunar. Formasyon Balçıkhisar kesitinde Doger-Malm'den Kretase'ye kadar bir zaman aralığında çökelmiştir. Erken Tersiyer kayaları her iki istifte de Paleosen-Eosen yaşlıdır.
Özet (Çeviri)
In and surrounding of the Homa-Akdağ (Sandıklı) and Balçıkhisar (Şuhut), a Lower Jurassic to Lower Tertiary sequence (Homa-Akdağ unit) unconformably overlies an Infracambrian to Ordovisian sequence. The Mesozoic sequence is represented by conglomerates of the İlyaslı Formation in the lower part, limestone interclated sandstone-mudshales of the Derealanı Formation in the middle part and limestones of the Kocaçal Formation in the upper part. In this study Derealanı and Kocaçal Formations were investigated in ten measured partial stratigraphic sections named Yumruca, Kocayayla-1, Kocayayla-2, Asmacık, Andiyni, Oktur, Menteş-1, Menteş-2 Mezargediği and Kocaçal (Balçıkhisar) and their foraminiferal content were exhibited.In Homa-Akdağ sequence from base to top Orbitopsella range zone, Orbitopsella praecursor range zone, Endotriadella ifranensis range zone for Pliensbachian time interval, Endotriadella ifranensis-Meandrovoluta asiagoensis interval zone for Toarcian time interval, Calpionella alpina range zone for Tithonian-Berriasian time interval, Gutnicella cayeuxi-Spiraloconulus perconigi concurrent range zone for Bajocian-Early Bathonian time interval are described.In Balçıkhisar sequence from base to top Callorbis minor range zone, Pseudodictyopsella jurassica-Spiraloconulus perconigi concurrent range zone for Bajocian time interval, Pseudodictyopsella jurassica-Spiraloconulus perconigi interval zone for Bathonian-Callovian time interval are described.Based on foraminiferal content of Homa-Akdağ sequence, the age of the lower half of the Derealanı Formation is Sinemurian to Toarcian (Liassic). The age of the upper layers continue as Liassic to Middle Jurassic (Dogger). In the Balçıkhisar sequence the lower and middle parts have a Bajocian, upper parts have a Bajocian to early Malm ages respectively. In the Homa-Akdağ sequence, the Kocaçal Formation represents a Tithonian to Cretaceous time intervals in the lower and upper parts respectively. In the Balçıkhisar sequence, the Formation is precipitated in Malm to Cretaceous time interval. In the both two sequences, Early Tertiary rocks are Paleocene to Eocene in age.