Alternatif medya biçimi olarak internet: bağımsız iletişim ağı (Bianet) üzerine bir araştırma
Internet as an alternative type of media: a survey on indepentent communication network (Icn)
- Tez No: 227818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, geleneksel medya kuruluşlarının oluşturduğu tek sesli, anti-demokratik medya ortamını dönüştürmeyi hedefleyen, dünyada ve Türkiye'de özellikle son yıllarda gittikçe artan internet üzerinden oluşan alternatif medyayı küreselleşme, teknoloji ve toplum kuramı çerçevesinde incelemeyi ve alternatif medyayı Paulo Freire'nin bakış açısıyla çözümlemeyi amaçlamaktadır.Bu amaçla Türkiye'de kurulan, internet üzerinden yayın yapan BİA adlı alternatif medya kuruluşunda araştırmanın yöntemi çerçevesinde derinlemesine görüşmeler yapılmış ve ?www.bianet.org? adlı kuruluşun internet sitesi web sayfası içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Derinlemesine görüşme sürecinde yine küreselleşme, yeni iletişim teknolojileri ve Freire'nin bakış açısı bu görüşmelere yansıtılmaya çalışılmış, BİA bu yaklaşımlar çerçevesinde araştırmaya tabi tutulmuştur.Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmı küreselleşme süreci, bu süreçte yaşanan dönüşümler, yeni iletişim teknolojileri ve bu teknolojilerinin sağladığı dönüşümler, internet teknolojisinin demokrasi konusunda yarattığı değişimler, internet üzerinden oluşan alternatif medyanın özellikleri, Freire'nin pedagojisi ve bu pedagoji üzerinden alternatif medyanın incelenmesi başlıklarını kapsamaktadır. Bu kısım çalışmanın kuramsal temelini oluşturmaktadır. İkinci kısım ise araştırmanın konusu olan BİA'ya ilişkin bilgiler, BİA'da yapılan derinlemesine görüşme ve web sayfası içerik analizi sonucunda elde edilen bulgular ile sonucu kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes to investigate the alternative media broadcasts via internet which aims to convert the traditional media organizations that compose of mono, anti-democratic media concept within the framework of the globalization, technology and community theory and to analyse it from the perspective of Paulo Freire.For this purpose, detailed discussions was made with the alternative media organization called BİA which was established in Turkey and broadcasts via internet, in the framework of research method and its website ?www.bianet.org? was analized by web-page content analysis technique. Globalization, recent communication techniques and Freire?s view point are tried to be reflected to these discussions and BİA was subjected to research within these approach?s frameworks.This study consists of two parts. The first part of the study covers the titles of globalization period, the changes occured in this period, new communication technologies and transformations provided by these technologies, the changes caused by technology of internet in the field of democracy, the properties of alternative media occured via internet, Freire?s pedagogy and the analysis of alternative media via using this pedagogy. This part forms the hypothetical basis of the study. The second part covers the information about BİA that is the subject of the study, the detailed discussion made with BİA, the findings obtained from web-page content analysis and result.