Türkiye kırsal alanları için optimal rüzgar enerjisi çevrim sistemlerinin modellemesi
Modeling of optimal wind energy conversions systems for Turkish rural areas
  1. Tez No: 22782
  2. Yazar: MUSTAFA BÜLENT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE KIRSAL ALANLARI İÇİN OPTIMAL RÜZGAR ENERJİSİ ÇEVRİM SİSTEMLERİNİN MODELLEMESİ Mustafa Bülent COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR 1992, Sayfa:241 Jüri : Prof.Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR Prof. Dr. önder TÜZÜNALP Prof.Dr. Ali BAŞÇETINÇELIK Bu çalışmada, Türk iye' de rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek olan yöreler için elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilecek uygun türbin tip ve karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla bir tasarım gerçekleştirilmiştir. İki aşamalı olan çalışmada ilk olarak 1987, 1988, 1989 yıllarına ait veriler kullanılarak, Türkiye'de potansiyel olanağı yüksek görülen yöreler; Bandırma, Bergama, Boz caada, Çanakkale, Çorlu, Gökçeada, Hatay ve Sinop olarak belirlen miştir. İkinci aşamada ise bu yöreler için uygun türbin tip ve karakteristikleri, yörelere göre belirlenen tasarım hızı, türbin çapı ve devir sayısı kısıtlarına göre şöyle ortaya konulmuştur: Tüm yöreler için yatay eksenli olmak üzere, Bandırma için üç kanat lı, Bergama için iki kanatlı, Bozcaada için dört kanatlı, Çanakkale için üç kanatlı, Çorlu için üç kanatlı, Gökçeada için üç kanatlı, Hatay için tek kanatlı, Sinop için iki kanatlı türbinlerin incele nen kısıtlar için uygun olduğu saptanmıştır. Çalışmada yararlanılan programlar birbirine bağlı dört ana program ile bunların alt programlarından oluşan, RÜZ-1 (KAYIT.DAT, ESME. DAT), RÜZ-2, RÜZ-3, MENÜ(POT, OPT, TUR, TAS) biçiminde isim lendirilmiş olup, aerodinamik tasarım, potansiyel hesaplama, tasa rım hızı belirleme, optimum tip seçimi, veri saklama ve listeleme işlemlerini gerçekleştiren bir paket program karakteri taşımakta dır. ANAHTAR KELİMELER : Rüzgar Enerjisi, Potansiyel, Tasarım Hızı, Optimizasyon, Yatay Eksenli Türbin, Düşey Eksenli Türbin, Tasarım.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis MODELING OF OPTIMAL WIND ENERGY CONVERSIONS SYSTEMS FOR TURKISH RURAL AREAS Mustafa Bülent COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR 1992, Page:241 Jury : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR Prof.Dr. önder TOZONALP Prof.Dr. Ali BAŞÇETINÇELÎK In this study a design has been provided for determination of proper turbine types and characteristics to be usedin electrical energy production for areas having high wind energy potential in Turkey. In the two stages study first the areas of high potential probability in Turkey, by using the data for the years 1987, 1988,1989 were determined as:; Bandırma, Bergama, Bozcaada, Çanakkale, Çorlu, Gökçeada, Hatay and Sinop. In the second stage the proper turbine types and characteristics forthese areas, design speeds (rated velocity), turbine diameters and rotation number limits determined for these areas the proper wings regarding the studied regions were as follows: three winged for Bandırma, two winged for Bergama, four winged for Bozcaada, three winged for Çanakkale, three winged for Çorlu, three winged for Gökçeada, single winged for Hatay and two winged for Sinop. The four main programs and their sub programs constituting the program used in the study were named as RUZ-1 (RECORD.DAT, WINDING.DAT), RUZ-2, RUZ-3, MENU (POT, OPT, TUR, TAS) bearing a packet program character operating for aerodynamic design, potan- tial accounting, design (rated velocity) determining, optimum type selection, data keeping and listing processes. KEY WORDS : Wind Energy, Potential, Design Speed, Optimization, Horizontal Axis Turbine, Vertical Axis Turbine, Design.