Bala Tarım İşletmesi topraklarının oluşu, özellikleri ve sınıflandırılması üzerinde araştırmalar
Research on the formation important properties and classification of the soils of Bala Agricultural Enterprise
- Tez No: 22783
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Doktora tezi BALA TARIM İŞLETMESİ TOPRAKLARIMIN OLUŞU ÖZELLİKLERİ VE SINIFLANDIRILMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Çetin ARCAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Özcan TANJU 1992, Sayfa: 234 Jüri: Prof.Dr. Özcan TANJU Prof.Dr. Ural DİNÇ Doç. Dr. Suat ŞENOL Bu çalışmada Bala Tarım İşletmesi topraklarının oluşu, önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiş ve seri düzeyinde sınıflandırılarak haritalanmıştır. Ayrıca, pratik amaçlara hizmet etmek için arazi kullanma kabiliyeti sınıflar! ve alt sınıfları ile kabiliyet birimleri de belirtilmiştir. Toplam 84.420 dekar yüzölçümlü çalışma alanında 4 ayrı fizyografik ünite üzerinde oluşan 23 farklı toprak serisi saptanarak tanımlanmıştır. Serilerin üzerinde yer aldığı fizyografik üniteler; Neojen göl depozitleri, konglomera terasları, alüviyal nehir depozitleri ve kolüviyal arazilerdir. Araştırmada, saptanan 23 farklı seri için örnek profiller açılmış ve bu profillerin morfolojik tanımlamaları yapılarak horizon esasına göre toprak örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerin laboratuvarda gerekli fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak çalışma alanını oluşturan toprakların oluşumu yorumlanmış ve topraklar iki sisteme göre sınıflandırılmıştır.ii Çalışma alanındaki toprakların çoğu arid iklim koşullarında oluşan A,B,C horizonlu, iyi profil gelişimi gösteren yaşlı topraklardır. Buna bağlı olarak, saptanan seri topraklarında okrik epipedondan başka kambik, jipsik, kalsik, argillik ve petrojipsik gibi yüzey altı tanımlama horizonları tesbit edilmiştir. Saptanan 23 farklı seri Toprak Taksonomisine (Soil Survey Staff (1987) göre Entisol ve Aridisol ordolarında, Fao/Unesco (Fao/Unesco 1974) sistemine göre de Fluvisol, Regosol ve Xerosol olarak sınıflandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toprak sınıflandırılması, arazi kullanma kabiliyeti sınıflaması, Entisol, Aridisol, Fluvisol, Regosol, Xerosol, okrik epipedon, kambik, kalsik, jipsik argillik ve petrojipsik horizon.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Ph.D. Thesis RESEARCHS ON THE FORMATION, IMPORTANT PROPERTIES AND CLASSIFICATION OF THE SOILS OF BALA AGRICULTURAL ENTERPRISE Çetin ARCAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.özcan TANJU 1992, Page: 234 Jury: Prof.Dr.özcan TANJU Prof. Dr. Ural DİNÇ Assoc. Prof. Dr. Suat ŞENOL In this study the formation, important physical and chemical properties of the soils of Bala Agricultural Enterprise were investigated and mapping was accomplished at the level of series. Additionally, for practical purposes land use capability classes and subclasses as well as capability units were determined. In the research area which comprise of total 84.420 da, 23 soil series which formed on four different physiographic units have been determined and defined. These physiographic units are Neogene aged lacustrine sediments, Conglomerate terraces, alluvial river deposits and colluvials located at the footslope of the hills. In this study, representative profiles were digged for the 25 soil series to describe morphological properties and to take soil samples for each horizon. The physical and chemical characteristics of the samples were determined in the laboratory. Later, the formation of soils in the research area was interpreted and the soil series were classified.iv Most of the soil series have A,B,C horizons, well developed soil profile formed under arid climate conditions. This is why they have an ochric epipedon overlying a cambic, gypsic, calcic, argillic and petrogypsic horizon. Classification of the different 23 soil series of the ordo level of the Soil Taxonomy (Soil Survey Staff 1987) were Entisol and Aridisol, according to the Fao/Unesco (Fao/Unesco 1974) system were Fluvisol, Regosol and Xerosol in the study area. KEY WORDS : Soil classification, land use capability classification, Entisol, Aridisol, Fluvisol, Regosol, Xerosol, ochric epipedon, cambic, calcic, gypsic, argillic and petrogypsic horizon