Coğrafya dersinde bellek destekleyicilerin erişi, tutum ve kalıcılığa etkisi (ortaöğretim 10. sınıf)
Effect of memory supporting techniques in geography lessons on gains, attitudes and permanency (grade 10-secondery school)
- Tez No: 227855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bellek destekleyici strateji kullanımının, orta öğretim 10.sınıf (lise 2) Coğrafya dersi ?Ülkemizde Görülen Başlıca Bitki Toplulukları? ve ?Erozyon? konularının öğretiminde öğrencilerin erişileri, tutumları ve kalıcılık üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırma, deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda bellek destekleyici stratejiler, kontrol grubunda ise keşfetme (buluş) yoluyla öğretim stratejilerini temel alan coğrafya öğretimi uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak seviye belirleme testi, başarı testi ve öğrenci tutum ölçeği kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme araçları İbn-i Sina Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden 70 kişiye uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerler kullanılmıştır.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ön test toplam seviye puanları arasında anlamlı bir fark yoktur.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası ön test-son test toplam başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin ?Ülkemizde Görülen Başlıca Bitki Toplulukları? ve ?Erozyon? konuları ile ilgili olarak, ön test-son test ortalama başarı puanları arasında anlamlı bir fark vardır. İki ayrı öğretim stratejisinin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ?Ülkemizde Görülen Başlıca Bitki Toplulukları? ve ?Erozyon? konuları testine ait başarı puanlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı bir farklılık gösterdiği, yani farklı işlem gruplarında (deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin ?Ülkemizde Görülen Başlıca Bitki Toplulukları? ve ?Erozyon? konuları testi başarı düzeyleri üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası ön test-son test toplam tutum ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin tutumları ile ilgili olarak, ön test-son test ortalama tutum puanları arasında anlamlı bir fark yoktur. İki ayrı öğretim stratejisinin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin tutumlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı bir faklılık göstermediği, yani farklı işlem gruplarında (deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin öğrenci tutumları üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to determine the effect of the use of strategies for memory support on academic achievements, attitudes and permanency of the second year high school students while learning ?Main Plant Communities in Turkey? and ?Eroison?.The study was designed, using experimental design model. Geography teaching strategies based on strategies for memory support for the experiment group, and explatory method for the control group were used. In the present study, a placement test, an achievement test and a student attitude scale were used to collect data. The measuring tools developed were applied to 70 second year high school students from İbn-i Sina High School. Two-way ANOVA was applied for mixed measurements and frequency, percentage, arithmetic mean values were used to solve subproblems of the study.There is no significant difference between the pretest total level scores of the experiment group and control group.There is no significant difference between the pretest and post-test total achievement scores of the experiment group and the control group, before and after the experiment. Given ?Main Plant Communities in Turkey? and ?Erosion?, there is a significant difference between the pretest and post-test achievement mean scores. Given ?Main Plant Communities in Turkey? and ?Erosion?, it was seen that the achievement scores of the students in the control group and the experiment group where two different teaching models were applied significantly differed in the pretest and post-test. In other words, the common effects of being in different function groups (experiment and control group) and the factors of repeated measures on ?Main Plant Communities in Turkey? and ?Erosion? test achievement levels were found significant.There is no significant difference between the pretest and post-test attitude scale total scores of the experiment group and the control group during the pre?experiment and post?experiment period. Given student attitudes, there is no significant difference between the pretest and post-test attitude mean scores. However, it was seen that the attitudes of the students in the control group and the experiment group where two different teaching models were applied did not significantly differ in the pretest and post-test. In other words, the common effects of being in different function groups (experiment and control group) and the factors of repeated measures on student attitudes were not found significant.