Popüler kültürün sanat eğitimine etkileri
Impact of popular culture on art education
- Tez No: 227854
- Danışmanlar: PROF. ATİLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Popüler Kültürün Sanat Eğitimine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Popüler kültürün, kiç ve tüketim kültürü ile ilişkisi, günümüz sanatının önemi ve popüler kültürün sanat eğitime yönelik yaklaşımlarının incelenmesi ile sanat eğitimi alan öğrencilerin ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının konuyla ilgili görüşlerine başvurulması alt amaçlar olarak belirtilmektedir.Bu araştırma tarama yöntemi ile yapılmıştır. Yönteme ilişkin veriler, literatür taraması ve bilgi toplama formları ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'ndeki öğrenci ve sanat eğitimcilerinden oluşmaktadır. Araştırmada, bilgi toplama formu ile elde edilen veriler, amaçlar doğrultusunda bağımsız gruplar için t testi, sanat eğitimi alan öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyleri ile popüler kültürün günlük yaşama ve sanat eğitimine etkilerine yönelik görüşleri arasında anlamlı bir fark bulabilmek için Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi uygulanmış ve bunların dışında, yüzde %, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapmayı içeren, betimsel istatistik tekniklerden yararlanılmıştır.Araştrma bulgularına bakıldığında öğretim elemanları ve öğrencilerin genel olarak popüler kültürün sanat eğitiminde etkili olmadığı ancak öğrencilerin, öğretim elemanlarına göre popüler kültürün daha fazla etkisinde oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim to evaluate the impact of popular culture on art education. In this study, the relation of popular culture between culture of consumption and kitsch, the importance of contemporary art, the studying of approaches related to evaluation of the impact of popular culture on art education and the students who took art education and art instructors? beliefs were identified as sub-problems.A scanning approach was made to conduct this study. Data for the study were collected via analysis of the literature and data collection forms. The participants of this study were students who took art education and instructors from Gazi Universty Faculty of Fine Arts and Gazi Universty Vocational Education Faculty..In the research, the data collected via the data collection forms, (T-test, one-way analysis of variance and Tukey's test for establishing a meaningful link between the socioeconomic statuses of art students and their views on the effect of popular culture on everyday life and art education, whereby all tests were administered on independent groups) was supported by methods of descriptive statistics using percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation.Upon evaluating the findings of the research it was concluded that, in general popular culture does not have an effect on the art education of teaching staff and students however, that popular culture has a greater effect on students than on teaching staff.