Zihin engeli öğrencilerin yapabildiklerine ve geleneksel yönteme göre hazırlanan öğretim planları ile öğrencilerin amaçları gerçekleştirme düzeyi
The comparison of effects of traditional and performance based instructional plans in achieving goals for students with mental retarded
  1. Tez No: 227862
  2. Yazar: MUALLA ÖZLEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, zihinsel engelli öğrencilerin yapabildikleri dikkate alınarak hazırlanan ve geleneksel yöntemle hazırlanan öğretim planlarının öğrencilerin amaçları gerçekleştirmelerine yol açıp açmadığını belirlemektir. Araştırmanın deseni tek denekli deneysel desenlerden iki AB desenidir. Araştırmanın deneklerini, 2007-2008 öğretim yılında Yenimahalle G.O.P. İlköğretim Okulu Özel Eğitim sınıfına devam eden 7 öğrenciden 6'sı oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, `Verilen Bir Sayıdan Başlayarak Sayma, Toplama Ve Saat Okuma Ölçekleri' geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir:Zihinsel engelli öğrencilerin matematikte ?Yapabildikleri Dikkate Alınarak Hazırlanan Öğretim Planı? ile yapılan öğretim öğrencilerin amaçları gerçekleştirmelerine yol açmıştır.Zihinsel engelli öğrencilerin matematikte ? Geleneksel Yöntemle Hazırlanan Öğretim Planı? ile yapılan öğretim öğrencilerin tümünde amaçları gerçekleştirmelerine yol açmamıştır. Ancak 1 ve 2 nolu öğrencilerde geleneksel yöntemle hazırlanan öğretim planı ile yapılan öğretim öğrencilerin amacı gerçekleştirmelerine yol açmıştır. Matematikte zihinsel engelli öğrencilerin ?Yapabildikleri Dikkate Alınarak Hazırlanan Öğretim Planı? ile yapılan öğretimin öğrencilerin kazandıkları amaçları farklı ortam, materyal ve soruya genellemelerine yol açmıştır. Matematikte zihinsel engelli öğrencilerin ?Yapabildikleri Dikkate Alınarak Hazırlanan Öğretim Planı? ile yapılan öğretimin öğrencilerin kazandıkları amaçları 7, 10, 15 gün sonra sürdürmelerine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine that whether instruction plans which prepared regarding what mentally retarded students can do and regarding traditional method cause that students achieve their goals or not. The design of this research is two AB design which was one of the single subject designs was used as a research design. The subjects of the research were consisted of 6 out of 7 students who attend Special Classroom in Yenimahalle G. O. P. Primary School in 2007- 2008 Education period. To collect the research data ? Counting and Adding by Beginning From the Any Given Number and Reading the Clocks Scales? were develeped and used. In analysis of data obtained in the research, the graphical analysis was used. The findings gained in the research are as follows: The instruction implemented by ?Instruction Plan that was Prepared Regarding with What Mentally Disabled Students Can Do in Maths? lead these students to achieve their goals. The instruction implemented by ?Instruction Plan that was Prepared by Traditional Method? did not lead to all of the mentally disabled students to achieve thier goals in Maths; but, desired results were attained in only 1 and 2 numbered students by the instruction plan that was prepared regarding traditional method. The instruction implemented by ?Instruction Plan that was Prepared Regarding with What Mentally Disabled Students Can Do in Maths? lead these students to generalize their gained aims to different environment, material and question.The instruction implemented by ?Instruction Plan that was Prepared Regarding with What Mentally Disabled Students Can Do in Maths? lead these students to maintain their gained aims for 7, 10 and 15 days.