Yeni ilköğretim programının uygulanmasında ilköğretim okulu yöneticilerinin öğretimsel liderlik rollerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions about instructional leadership roles of primary school principals in the application of new primary school curriculum
  1. Tez No: 227863
  2. Yazar: MEFKURE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, yenilenen ilköğretim programının uygulanmasında ilköğretim okulu yöneticilerinin öğretimsel liderlik rollerine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Nicel araştırma kapsamında, tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini Ankara iline bağlı Polatlı ilçe merkezindeki devlet ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen, öğretim liderliği kapsamında yeni ilköğretim programının uygulanmasına ilişkin davranışları içeren 35 maddelik veri toplama aracı ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Maddeler içeriklerine göre beş alt boyutta sınıflandırılmıştır. Her bir maddenin karşısında ölçülmek istenen davranışın gösterilme sıklığını belirlemek üzere beşli likert tipi seçenekler verilmiştir.Toplanan veriler SPSS 15.0 programına girilmiş ve bu program aracılığıyla çözümlenmiştir. Öğretmenlerin yöneticilerin öğretimsel liderlik davranışlarına ilişkin görüşleri frekans, yüzde ve ortalama hesaplanarak incelenmiş ve üç düzeyde değerlendirilmiştir. Tek yönlü varyans analizi ile mesleki kıdem ve mezun olunan okul değişkenlere göre farklılık olup olmadığı incelenmiş, fark çıkan gruplarda Tukey testi ile ikili karşılaştırmalar yapılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular; veri toplama aracında yer alan tüm maddelere göre bir değerlendirme yapıldığında, örneklemde yer alan öğretmen görüşlerine göre yöneticilerin yeni ilköğretim programının uygulanmasında öğretimsel liderlik rollerini ?orta düzeyde? gerçekleştirdiklerini göstermiştir.Sınıf öğretmenlerinin meslekteki kıdem ve mezun oldukları okul değişkenleri açısından görüşleri ?mesleki gelişimi sağlama? boyutunda anlamlı farklılık göstermiş, diğer boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of primary school teachers about instructional leadership roles of primary school principals in the application of new primary school curriculum were tried to be determined. In the scope of quantitative survey, the sample of the practised research was constituted from primary school teachers who work at the public schools in the centre of Polatlı district which is bound to city of Ankara. The 35 item data collecting instrument which was developed by the researcher and includes the behaviours related to the application of new primary school programme in the scope of instructional leadership, and personal information form were applied.The collected data were entered to SPSS 15.0 programme and analysed with the mediation of this programme. The opinions of teachers about instructional leadership were examined with the calculation of frequency, percentage and average; and evaluated in three levels. With one way anova variance analyze, it was examined that whether there is difference according to the variants of occupational seniority and the alma mater; and in the groups, which include differences, bilateral comparisons were made with Tukey test.When an evaluation made in accord with the items taking part in the data collecting tool, the findings which were got from this survey; shows, according to the opinions of the teachers in the sample, that principals practise the instructional leadership roles in the application of the new primary school curriculum on ?medium level?.The opinions of primary school teachers show difference in the dimension of ?providing the occupational development? in terms of teachers? occupational seniority and alma mater; but in other dimensions, statistically, there is not significant difference.