Siyasal iletişim sürecinde milliyetçi söylemin kullanımı
Using nationalistic discourses in political communication process
  1. Tez No: 227905
  2. Yazar: ZÜBEYDE SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Günümüzde Doğu Avrupa ve eski Sovyet toprakları başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde milliyetçilik hareketleri patlak vermiştir. Modernleşme sürecinde ortaya çıkan bir olgu olarak ?milliyetçilik? Fransız İhtilali ile belirginlik kazanmış, 19. Yüzyıldan itibaren ise dünyanın devletler haritasını değiştirmeye başlamıştır.Milliyetçilik konusu akademik düzeyde yine 19. yüzyılda tartışılmaya başlanmakla birlikte konuyla ilgili bilimsel nitelikli çalışmalar 1920'li yıllardan itibaren artış göstermiştir. Özellikle 1970'li yıllardan sonra milliyetçilik literatürü önemli eserler kazanmaya başlamıştır. Konuyla ilgili olarak çalışan tarihçi ve araştırmacılar ?milliyetçilik? olgusunun tanımlanamazlığını vurgulamakla birlikte değişik tanımlar geliştirmişlerdir.Milliyetçiliğin tanımlanamaz oluşu metafizik çağrışımları da olan bir kavram olmasından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan ?neden milliyetçilik? sorusu bizi sanayileşme süreci ile birlikte yalnızlaşan ve yabancılaşan bireyin kimlik sorununa götürüyor.Kimlik eski Yunandan beri tartışılan bir kavram. Her bireyin, birçok kimliği var ancak bunlardan ?milli kimlik? kolektif bir kimlik olması nedeniyle değişik işlevler görüyor. Bir milletin mensubu olmak modern dünyada yabancılaşan bireyin yalnızlığını ve ?sızısını? azaltıyor. Milliyetçilik ayrıca modern bir fenomen olarak milleti ve milli devleti de yaratıyor.Siyasal iletişim sürecinde de güçlü ?ideolojik bir söylem olarak milliyetçilik karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi siyasal iletişim süreci, siyasal reklâmcılık başta olmak üzere, siyasal propaganda, siyasal halkla ilişkiler ve siyasal pazarlama yöntemlerine dayanıyor. İlk kez ABD' de uygulamalarına rastladığımız siyasal iletişim örneklerine ülkemizde de 1980'li yılların sonundan itibaren siyasal seçim kampanyalarında yer veriliyor.Milliyetçililiği bir ideoloji olarak benimseyen ve parti programını milliyetçilik açısından şekillendiren MHP ?milliyetçi söylem?i kullanan önemli siyasal aktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Parti programı, Parti genel başkanını konuşmaları, Resmi ideologların yazıları ve Yazılı Basın İlanı gibi yazılı metinleri incelediğimizde MHP'nin siyasal iletişim sürecini milliyetçi ideoloji üzerine kurduğunu söyleyebiliriz. Yanlış ama yaygın bir kanının aksine MHP'nin milliyetçilik anlayışı bu metinlerin söylemi üzerinden değerlendirildiğinde ?etnik? değil kültüreldir ve milliyetçilik konusunda yaşanan veya yaşanacak sorunların temelde ekonomik sorunlar olduğu iddia edilmektedir.DYP'de söylemlerinde milliyetçiliğe önemli bir yer vermektedir. DYP'nin milliyetçi söylemi, Muhafazakâr- Liberal söylemdir. CHP ise Atatürkçü Milliyetçi söylemi kullanmaktadır. AKP ise milliyetçi söyleme uzak duran bir siyasal partidir.Sözkonusu siyasal partiler etnik milliyetçilik söyleminden uzaktırlar. Teritoryal ve kültürel milliyetçilik ortak bir söylem alanıdır. Bu siyasal partiler ekonomik gelişme açısından Liberal milliyetçilik anlayışını savunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Today, natıonalıst approaches have been observed all around the world especially in East Europe and old Soviet regions. ?Natıonalısm?which especially occured during the modernisation process, become affective with the French Revolutıon, and after the 19 th Century, started to shape the world political map. Although the subject matter of natıonalıstıc movement in academic level also being argued. The scientific studies about this matter have shown an increase since 1920?s. Especially after 1970?s nationalism literature has gained important works. The investigators( researches) and historians studying related to this subject. They have brought same different descriptions although emphesized that the phenemeno of nationalism is not described.Since natinalism associated with metophysics, it is not identified clearly. From this point of view, the question of why nationalism causes loneliness and the matter of alienated individual of his identity. Identity has been argued a lot since Ancien Greek. Each individual has many identities but ? the national identity? functions differently due to being collective identity. Being a member of any nation reduces the lonelıness of the alienated individuals. İn the modern world as a modern phenomen Nationalism creates not only the nation but also national state.We again come across with nationalism as a strong ideological discourse during the political communication process. As it is known,political communication process is related to political propaganda, political public relations, political marketing tecnigues and especially political advertising. We encountered the applications of political communication fistly in the U.S.A .These kind of studies( applications) have also been appliede in political election campaign in our country since the end of the 1980?s.Natinalist Movement Party (MHP),) which considers nationalism as an ideolgy and forms its party programme from the point of wiew of nationalism is one of the most important political actors by using nationalistic discourses. We can easily say that MHP forms its political communication process on natinalist ideology if we are studying its party programme and its chairman?s speech.In spite of the common belief, the perceptive of MHP is not ? ethnical? but ?cultural?. İt has been claimed that the problems relating to nationalism are the economic problems fundementally.Truth Path Party(DYP) give importance nationalistic discourses. Nationalistic discorses of DYP is conservative and Liberalist . Republic People Party(CHP) believe in principles seth forth by Atatürk. The Justice and Development Party(AKP) fall apart from nationalistic discourses.He parties that are being talked don?t consider etnic nationalistic thoughts. Territorial nationalistic thoughts and cultural nationalistıic thoughts are common domains. All of the politics parties believe in Liberalist nationalist thoughts for the sake of development of economy