Bir iletişim biçimi olarak siyasal iletişim: Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ulusa Sesleniş' ve 'Millet'e Hizmet Yolunda' konuşmalarının incelenmesi
Political communicationas a communi̇cati̇on type:An analysis of Recep Tayyip Erdogan's speeches'Addressing The Nation' and 'On The way Of Serving For The Nation'
  1. Tez No: 367801
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İletişim kavramı, bireyler ve toplumlar arasında kaçınılmaz olarak vardır ve hayati bir öneme sahiptir. İnsanlar bir yerde bulunarak, bulunmayarak, konuşarak, sessiz kalarak kısaca her zaman her şekilde gereksinimlerini karşılamak için bu faaliyeti amacı doğrultusunda yürütmüştür. Böylece iletişim, kişinin kendini anlaması kadar, iki ya da daha fazla kişinin birbirini anlaması ve kendilerini anlatabilmesi olarak tanımlanabilir. Başta televizyon olmak üzere kitle iletişim araçları şüphesiz, toplumsallaşma sürecinde önemli bir yere sahiptir. Siyasal toplumlaşmanın da en önemli unsuru yine kitle iletişim araçlarıdır. Politik odaklar iktidara ulaşmak, mevcut varlığını korumak ve sürdürmek için bu olanakları kullanmak zorundadır. Siyasal aktörler bunu yerine getirirken, aktardıkları enformasyonun miktarı, yönü ve içeriği önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle,“İnsanların söyledikleri önemlidir, söyleyen kişi bu önemi daha da artırmaktadır”savından yola çıkarak, Türkiye'de önemli bir siyasal aktör olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın“Ulusa Sesleniş”ve“Millet'e Hizmet Yolunda”programlarında yapmış olduğu konuşmalarda hangi kavramları, ne kadar sıklıkta kullandığı içerik çözümlemesi yöntemi ile tespit edilmiştir.“Başbakan'ı nasıl anlamalıyız?”sorusuna net bir cevap alabilmek için zaman zaman söylem analizin niteliksel gücünden de yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Başbakan Erdoğan'ın siyasal profilinin,“Muhafazakâr, Demokrat, Liberal, Mukaddesatçı, Milliyetçi”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that there is the concept of communication between individuals and society and it is crucial for them. By being together, or not, by talking or being silent, in short, people, in every condition carry on this action for their purposes to fulfill their needs. Therefore, communication is a milestone of civilization, which is defined as two or more people's understanding of each other and also, at the sametime,person's understanding of himself. Mass media tools espicially television are certainly important in civilization process. Political focuses must use communication oppurtunities, to get the power and to save and continue their entity because mass media tools are the most important elements in political civilization. While the political actors are doing so, the quantity the way and the content of the information which they transfer are also important. Based on this importance and in the light of the thesis“what people say is important and the speaker increases the importance”, it is founded that in“Adressing to Nation”and“On The Way Of Serving For The Nation”speeches, how often Recep Tayyip Erdoğan important political actor, uses some concept, with the help of content analysis. The qualitative force of discourse analysis is also benefited while finding a neat answer to the question of“How should we understand Prime Minister?”Acording to results, Prime Minister Erdoğan's political profile is defined as conservative, liberal, democratic, nationalist and respectful to anything sacred.