Beynam Muhafaza Ormanı ve yakın çevresinin Ankara kenti rekreasyon sistemi açısından koruma-kullanım ve planlama ilkelerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the protection, landuse and the planning principles of Beynam Forest and it's surroundings for Ankara city recreation system
- Tez No: 22793
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL ÖZTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Doktora Tezi BEYNAM MUHAFAZA ORMANI VE YAKIN ÇEVRESİNİN ANKARA KENTİ REKREASYON SİSTEMİ AÇISINDAN KORUMA-KULLANIM VE PLANLAMA İLKELERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ekrem KURUM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1992, Sayfa: 133 Jüri: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Doç. Dr. Can KÜMBARACIBAŞI Doç. Dr. Halim PERÇİN Bu araştırma, Ankara kenti yakın çevresinde hernasılsa kalabilmiş Beynam ormanı ve yakın çevresine ilişkin, rekreasyon potansiyeli ve koruma alanlarının belirlenerek, genel planlama ilkelerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı için yürütülen çalışmalar biribirini takip eden üç aşamadan oluşmuştur, ilk aşamada araştırma alanına ilişkin doğal ve kültürel kaynaklar belirlenerek bunların analiz ve değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci aşamada, Beynam Ormanı ve Ankara kentinde ziyaretçi istekleri ve potansiyel saptanmasına yönelik anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Son olarak ise ilk iki aşamada elde edilen verilerin ışığında araştırma alanına yönelik alan kullanım önerileri ve izlenecek yönetsel uygulamalar belirlenmiştir. Doğal kaynakların haritalanma ve değerlendirme aşamalarında bilgisayar ortamından yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışma sonunda Beynam Orman alanının Doğa Koruma Alanı olarak planlanması ve rekreasyon potansiyeli gösteren alanların ise tarıma dayalı rekreasyon alanı olarak planlama gereği ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Beynam, rekreasyon ve koruma.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF THE PROTECTION, LANDUSE AND THE PLANNING PRINCIPLES OF BEYNAM FOREST AND IT'S SURROUNDINGS FOR ANKARA CITY RECREATION SYSTEM Ekrem KURUM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN 1992, Page: 133 Jury: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Assoc. Prof. Dr. Can KUMBARACI BAŞ I Assoc. Prof. Dr. Halim PERÇİN The aim of this research is the determination of the protection areas and the recreation potential of the BEYNAM FOREST and it's surroundings that was remained as a unique place near Ankara city. The study for the research area was mainly formed of three stages following one another. At the first stage, natural and cultural resources of the area were determined, analysed and evaluated wheras at the second stage, an inquiry was made directed to the potential determination and the visitor demands of Ankara city and Beynam Forest. And at the last stage, landuse decisions and the administrative implementation for the research area were set under the light of the data obtained from the first two stages. Computer media was used for the evaluation and the preperation of the geographical maps of the natural resources. As a result of this research, Beynam Forest area was offered to be planned as natural protection area and the other areas showing recreative potential were suggested as agriculture dependent recreation areas. KEY WORDS: Beynâm, recreation and protection.