Konya ili sulu ve kuru koşullardaki tarım işletmelerinde işgücü, döner sermaye ve traktör güçlerine göre optimal işletme büyüklüğün tespiti
Determination of optimal farm size due to labour current asset and tractor power in irrigated and rainfed farms in Konya province
  1. Tez No: 22792
  2. Yazar: F. FÜSUN TATLIDİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KONYA İLİ SULU VE KURU KOŞULLARDAKİ TARIM İŞLETMELERİNDE İŞGÜCÜ, DÖNER SERMAYE VE TRAKTÖR GÜÇLERİNE GÖRE OPTİMAL İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜNÜN TESPİTİ F. Füsun TATLIDIL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Yıl 1992, Sayfa : 165 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Konya İli Merkez, Beyşehir ve Ereğli ilçelerinde yapılan bu araştırmada işletmeler; sulu ve kuru tarla arazisine sahip olan işletmeler, sadece sulu tarla arazisine sahip olanlar ve sadece kuru tarla arazili işletmeler olmak üzere üç gruba ayrılarak incelenmiştir. Tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 112 tarım işletmesinden elde edilen verilere dayanarak incelenen işletmelerin ekonomik analizleri yapılmış, bu analizlere dayalı olarak işletmelerin mevcut işgücü varlığına, farklı seviyelerdeki döner sermaye miktarlarına ve farklı güçteki traktöre göre optimal işletme büyüklükleri doğrusal programlama yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Planlama sonucunda mevcut işgücü varlığına göre optimal işletme büyüklükleri; sulu ve kuru tarla arazisine sahip olan işletmelerde 769.10 dekar, sadece sulu tarla arazisine sahip olan işletmelerde 472.07 dekar, sadece kuru11 tarla arazisine sahip olan işletmelerde 1712.86 dekar olarak hesaplanmıştır. Döner sermayeye göre optimal işletme büyüklüğü; 10000000 TL, seviyesi için 100.77-276.64 dekar, 15000000 TL seviyesi için 291.67-578.40 dekar, 20000000 TL seviyesi için, 428.89-817.06 dekar arasında değişmektedir. Farklı beygir gücüne göre ise; 40-80 BG'lere göre yapılan hesaplamalarda optimal işletme büyüklüğü, birinci gruptaki işletmelerde 301.05-323.56 dekar, ikinci gruptaki işletmelerde 165.56-187.65 dekar, üçüncü gruptaki işletmelerde 1129.90-1883.73 dekar arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Optimal İşletme Büyüklüğü, İşgücü, Dönef^ Sermaye, Traktör BG, Doğrusal Programlama Metodu, Ekonomik Analiz, Brüt Kar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis DETERMINATION OF OPTIMAL FARM SIZE DUE TO LABOUR CURRENT ASSET AND TRACTOR POWER IN IRRIGATED AND RAINFED FARMS IN KONYA PROVINCE F. Füsun TATLIDİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Year 1992, 165 Pages Jury : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ This research was conducted in Central, Beyşehir and Ereğli District of Konya Province and the farms are classified into three categories as irrigated, rainfed and both irrigated and rainfed farms. The data were collected from selected 112 sample farms by random sampling methods and economic analysis is carried out. Due to economic analysis; the optimal farm sizes were calculated by applying linear programming technique and in this calculation existing labour availability, different levels of current asset and various levels of tractor power of sample farms has taken into consideration. The optimal farm sizes were determined by LP model in both irrigated and rainfed farms, irrigated farms and rainfed farms as 76.910, 47.207 and 171.286 hectares respectively. At different levels of current assets such as 10000000, 15000000 and 20000000 TL the optimal farmIV sizes are varying between 10.077-27.664, 29.167 - 57.840 and 42.889 - 81.706 hectares respectively. On the other hand at different tractor power levels (40 - 80 Hp) the optimal farm sizes are varying between 30.105 - 32.356 hectares in the first, 16.556 - 18.765 hectares in the second and 112.990 - 188.373 hectares in the last category. KEY WORDS: Optimal Farm Size, Labour, Current Assets, Tractor Power (Hp), Linear Programming Technique, Economic Analysis, Gross Margin