Türkiye'de sosyal demokrasinin evrimi: CHP örneği
The evolution of social democracy in turkey: In the Republican People?s Party context
  1. Tez No: 227933
  2. Yazar: FEVZİ ORKUNT CANYAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Ülkemizde Cumhuriyet Halk Partisi, kendisini 1970'lerin ortasından itibaren günümüze kadar ?demokratik sol bir parti? olarak tanımlamak suretiyle sosyal demokrat geleneğin temsilcisi olduğunu iddia etmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bağlamında; Türkiye'de, sosyal demokrasinin çıkışı, gelişimi ve gelinen noktanın incelenmesi ve bu şekilde CHP örneğinde, günümüzde sosyal demokrasinin Türk siyasal yaşamındaki durumunu tespit etmeye çalışmak olmuştur.Çalışma boyunca CHP içinde sosyal demokrat düşüncenin hangi ihtiyaçtan ve nasıl ortaya çıktığıyla ilgili tartışmalara Cumhuriyet dönemi Türk siyasal hayatına paralel bir şekilde değinilmiş ve Parti'nin ideolojik altyapısını oluşturan Kemalizm ile ?demokratik sol? hareketin Türk işçi sınıfının bir ideolojisi olmaktan çok, siyasal sistem içerisinde sahip olduğu otonomiyi koruyabilmek için ideolojisini dönemin şartlarına uyarlamakta olan yönetici elitin bir ideolojisi olduğu? sonucuna varılmıştır. Böylece çalışmamızın sonucunda uluslararası sosyal demokrat hareketle karşılaştırıldığında, gerek gelenekleri, gerek programatik yönelimleri ve gerekse partilerin işçi sınıfıyla kurduğu organik ilişkiler açısından CHP ile Batı Avrupa sosyal demokrat partileri arasında büyük farklar tespit edildiğinden günümüzde CHP'nin sosyal demokrat bir parti olarak nitelenmesinin mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country Turkey, Republican People?s Party asserts itself as a delegate of social democratic tradition by identifying itself as a democratic left party since the 1970s. Thus, the aim of the study is: in the Republican People?s Party context; investigating the social democracy?s rise, development and actual position in Turkey and by doing so, in the example of Republican People?s Party, detecting the position of social democracy in the Turkish political life . During the study, we discussed the arguments about how the social democratic thinking raised inside Republican People?s Party parallel to Republic Time Turkish political life and arrived at a conclusion that Kemalism and ?democratic left? movement composing the background of party is an ideology of the administer elite whom adopting its ideology for period?s conditions for protecting the autonomy it had in the political system rather than being an ideology of the Turkish worker class. Consequently, as a result of our study, when comparing with international social democratic movement, there are distinct differences between Republican People?s Party and West European social democratic parties by means of traditions, pragmatical orientations and organic relations that parties had with workers, and for this reason, it is impossible identifying Republican People?s Party as a social democratic party.