Vekalet sözleşmesinde tarafların borçları
Depts of the parties on the attorney agreement
  1. Tez No: 227934
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Vekalet, vekilin, vekalet verenin yararına ve iradesine uygun olmak üzere bir iş görme borcunu üstlendiği sözleşme türüdür. İş görme sözleşmelerinden bir tanesi olan vekalet sözleşmesinde, vekilin ve müvekkilin vekalet sözleşmesi kapsamında borçlarının değerlendirildiği tezimiz, üç ana bölümden oluşmaktadır.Tezimizin birinci bölümünde vekalet sözleşmesinin tanımı, unsurları, özellikleri ile hukuki niteliği incelenmiş ve daha sonra vekalet sözleşmesinin diğer iş görme sözleşmeleri ve temsille karşılaştırması yapılmıştır.Vekil, vekalet sözleşmesi gereği başkası adına işler yapmakla yetkilendirilmiş olan kişidir. Tezimizin ikinci bölümünde vekalet sözleşmesinde vekilin borçları irdelenmiştir.Vekalet sözleşmesinde, vekilin karşısında olan kişi müvekkildir. Müvekkil, kendisini vekil ile temsil ettiren kişi; yani başka bir kişiyi vekil eden kişidir. Tezimizin üçüncü bölümünde ise vekalet sözleşmesinde müvekkilin borçları değerlendirilmiştir.Tez çalışmamızın sonuç kısmında ise, bu çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlar özet halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The power of attorney is a kind of contract in which the attorney undertakes the dept for a business transaction for the sake of the person extending the power of attorney in accordance with his/her will. This thesis statement in which the attorney's and the client's depts are evaluated within the scope of the power of attorney, one of the business transaction contracts is composed of three main chapters.In the first chapter the definition, elements, characteristics and judicial quality of the power of attorney have been analyzed and then it has been compared with other business transaction contracts and representation.The attorney is a person authorized by the power of attorney to transact on behalf of another person. The attorney's depts on the power of attorney have been scrutinized in the second chapter of this thesis statement.On the power of attorney, the person against the attorney is the client. The client is a person who has himself represented by the attorney; thus he/she appoints another person as an agent. The client's depts on the power of attorney have been scrutinized in the second chapter of this thesis statement.In the conclusion part, the results attained within the scope of this work have been submitted in summary.