Oedipus complex in D. H. Lawrence's Sons and Lovers and Virginia Woolf's to the Lighthouse
D.H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer ile Virginia Woolf'un Denız Feneri adlı romanlarında oedipal karmaşa
  1. Tez No: 227946
  2. Yazar: EMİNE KORKMAZ KOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, D. H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer ve Virginia Woolf' un Deniz Feneri adlı romanlarındaki erkek ve kız çocuklarını incelemektir. Bu çalışma, sözü edilen romanlardaki erkek ve kız çocuklarını psikanalizin kurucusu Sigmund Freud'un Oedipal Karmaşa teorisine dayandırarak analiz edecektir. Freud, özellikle bilinçaltı, cinsellik ve çocuk cinselliği gibi toplumca tabu olarak kabul edilen konuları büyük bir cesaretle dile getirmiş ve bu konuların insan hayatındaki önemini vurgulayan ilk düşünür olmuştur. Özellikle çocuk cinsiyetiyle ilgili teorileri büyük yankılar uyandırmıştır. `Oedipal Karmaşa' çocuk cinsiyetiyle ilgili fikirlerini açıkladığı bir teoridir. Freud, bu teoriyi izlediği Kral Oedipus adlı bir oyundan esinlenerek ortaya atmıştır. Buna göre her çocuk annesine karşı aşk derecesinde bir sevgi besler. Oğlan çocukları babadan bir o kadar nefret eder. Kimi erkek çocuk, bu dönemden başarıyla kurtulabilmekteyken, kimisinin ise annesininde etkisiyle bu karmaşayı çözemediğinden, hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Freud'a göre her kız çocuk için de ilk sevgi nesnesi annedir. Kız çocukları da annelerine karşı büyük bir aşkla hayatlarını sürdürür ve babadan pek hoşlanmazlar. Ancak kız çocukları, annelerinde bir eksiklik hissederler ve anneye olan sevgilerini babaya çevirirler. Freud kız çocuklarının bu gelişimini de Oedipal karmaşa olarak adlandırır. D. H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer adlı romanı hayatını annesine adamış ve annesinin gölgesi altında hayatını sürdürdüğü için hayatı mahvolmuş tipik oğlan çocukları ile Oedipus Kompleksi işleyen klasik bir İngiliz romanıdır. Virginia Woolf' un Deniz Feneri adlı romanı ise Oedipal karmaşayı yaşayan hem bir oğlan hem de bir kız çocuğunun hayatını ve bu karmaşanın hayatını nasıl etkilediğini tasvir etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research project is to prove that Oedipus Complex that is normally known as the love felt for the mother and the hatred felt for the father by male children also refers to female children. This study analyzes D. H. Lawrence?s Sons and Lovers and Virginia Woolf?s To the Lighthouse within the framework of psychoanalytic theories of Sigmund Freud, specifically Freud?s theory of Oedipus Complex. Sigmund Freud was courageous to talk about unconscious, sexuality and especially child sexuality which were considered as taboo subjects. His theories concerning child sexuality have especially met great reaction. By his `Oedipus complex? theory, he explains his ideas about child sexuality. Freud was inspired by the play `Oedipus the King? in formulating his theory. According to this theory, both male and female children love their mothers in an affectionate way and their first love object is the mother. However, when females realize that their mothers lack a penis, they turn their attention to their fathers. Freud calls this Oedipus complex. D. H. Lawrence?s Sons and Lovers is a classical example of the theory of Oedipus complex. It portrays male children who are suffering from Oedipus complex deeply and they cannot overcome it. Virginia Woolf?s To the Lighthouse is an unconventional example of this theory because it presents a male child and a female one who fall victim to this complex, nevertheless, who can overcome it.