Güneydoğu Anadolu bölgesinde nar (Punica granatum L.) larda zararlı harnup güvesi, Ectomyelois ceratoniae Zeller (Lepidoptera: pyralidae)'nin bio-ekolojisi ve mücadelesi üzerinde araştırmalar
Studies on bio-ecology and control of the carob moth, Ectomyelois ceratoniae Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) injurious on pomegranate (Punica granatum L.) in southeast Anatolia region
- Tez No: 22795
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İ ÖZET Doktora Tezi GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE NAR (PUNICA GRANATUM L.)' LARDA ZARARLI HARNUP GÜVESİ, ECTOMYELOİS CERATONIAE ZELLER (LEPIDOPTERA: PYRALIDAE )'NİN BİO-EKOLOJİSl VE MÜCADELESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cafer MART A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü,, Bitki Koruma Ana Bilim Dalı / Danışman: Prof. Dr. Neşet KILINÇER 1992, Sayfa: 131 Jüri: Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Nedim UYGUN Doç. Dr. Avni UĞUR Bu araştırmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde narlarda zararlı olan Harnup güvesi, Ectomyelois ceratoniae 'nin yayılış alanları, doğa ve laboratuvar koşullarındaki biyolojisi, morfolojik özellikleri, yıllık populasyon değişimi, konukçuları ve doğal düşmanları belirlenmiştir. Ayrıca zararlının en uygun mücadele yöntemi ile mücadele zamanı araştırılmıştır. E. ceratoniae erginlerinin vücut uzunluğu ortalama olarak dişi bireylerde 10.21, erkek bireylerde 8.79 mm; kanat açıklığı dişi bireylerde 20.55, erkek bireylerde 17.57 mm olarak bulunmuştur. E. ceratoniae larvalarının olgun hale gelinceye kadar genelde 5, az bir kısmının ise 6 larva dönemi geçirdiği saptanmış, olgun larva boyu ortalama 14.45 mm bulunmuştur. 25±1°C Sıcaklık ve % /O orantılı neme ayarlı koşullarda ömür ortalama olarak dişi bireylerde 7.65, erkek bireylerde 6.66 gün olduğu ve bir dişinin ortalama 91.8 adet yumurta bıraktığı belirlenmiştir. 30±1°C Sıcaklıkta ise, ergin ömrünün dişi bireylerde 7.44, erkek bireylerde 6.35 olduğu ve bir dişinin ortalama 103.8 yumurta bıraktığı saptanmıştır.ii Yumurtaların açılma süresi 25°C 'de 3.63, 30°C'de 3.22 gün; toplam larva süresi 25°C'de 29.7, 30°C'de 21.2 gün; pupa süresi ise 25°C'de erkek bireylerde 8.05, dişi bireylerde 7.99, 30°C 'de erkek bireylerde 5.62, dişi bireylerde 5.69 gün olarak bulunmuştur. Bir döl için geçen süre 25°C'de 44.01, 30°C'de 32.54 gün olarak saptanmıştır. 25 ve 30°C sıcaklıklardaki gelişme dönemi sürelerinden yararlanılarak, E. ceratoniae 'nin gelişme eşiği (C), 10.82 °C olarak bulunmuştur. Doğa çalışmalarında, E. ceratoniae 'nin Şanlıurfa'nın Merkez, Birecik, Suruç ve Akçakale; Diyarbakır'ın Çermik ve Çüngüş ilçelerinde yaygın olarak bulunduğu saptanmıştır. Zararlının kışı değişik dönemlerdeki larva halinde çürümüş nar meyveleri içinde geçirdiği, doğal koşullarda kış konukçularından ilk kelebek çıkışının mayıs ayının ilk yarısında olduğu ve ortalama bir ay süreyle devam ettiği belirlenmiştir. Doğal koşullarda ergin yaşama süresinin ortalama olarak erkek bireylerde 5.57, dişilerde 5.67 gün olduğu ve bir dişinin 42.5 yumurta bıraktığı, yumurtaların açılma süresinin 3.8 gün olduğu belirlenmiştir. Pupa süresi ise erkeklerde 8.57, dişilerde 8.15 gün olarak bulunmuştur. Teorik olarak 4.19-4.58 döl verdiği belirlenen E. ceratoniae'n\r\, ışık tuzaklarındaki ergin yakalamalarına göre nar bahçelerinde 4 döl verdiği saptanmıştır. Zararlının doğal düşmanı olarak parazitoid, Bracon hebetor Say bulunmuştur. E. ceratoniae 'nin kış konukçularından sonra ara konukçuya gereksinim duymadığı belirlenmiş ve nar bahçelerinde ceviz (Juglans regia ) dışında konukçusuna rastlanmamıştır. E. ceratoniae 'nin ilaçlı mücadelesinde en yüksek biyolojik etki % 81.0 olarak cyhalothrin etkili maddeli ilaçtan elde edilirken, bunu % 68.8'lik etkiyle azinphos-methyl, % 67.6'lık etkiyle Bacillus thuringiensis takip etmiştir. Harnup güvesi zararına uğramış nar meyvelerinin toplanıp bahçeden uzaklaştırılması şeklinde uygulanan mekaniksel mücadele sonucu, kurtlu meyve oranında % 60'ın üzerinde bir azalma gerçekleşmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Harnup güvesi, Ectomyelois ceratoniae, biyolojisi, konukçuları, doğal düşmanları, yayılış alanları, mücadelesi, populasyon değişimi
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Ph.D. Thesis STUDIES ON BIO-ECOLOGY AND CONTROL OF THE CAROB MOTH, ECTOMYELOIS CERATONIAE ZELLER (LEPIDOPTERA: PYRALIDAE) INJURIOUS ON POMEGRANATE (PUNICA GRANATUM L) İN SOUTHEAST ANATOLIA REGION Cafer MART Ankara,. Üniversity_Gracluate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Neşet KILINÇER 1992, Page: 131 Jury : Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Nedim UYGUN Assoc.Prof.Dr. Avni UĞUR Dispersion area, biology, morphological features, population fluctuations, hoşt plants and natural enemies of the carob moth, Ectomyelois ceratoniae Zeller, the most important pest on pomegranate plantations were revealed in Southeast Anatolia Region. in addition, proper timing and effective methods for control of the pest were investigated. Average lenght of adult E. ceratoniae female is 10.21 mm, adult male is 8.79 mm. Wingwide was determined for females 20.55 mm, and for males 17.57 mm. E. ceratoniae have 5, infrequently 6 larval stages during ils developing period. Thö average length of full grown larva is 14.45 mm. The mean longevity of adults was 7.65 and 7.44 days for females, and 6.66 and 6.35 days for males at 25±1°C and 30±1°C, respectively. Mean egg protuction was 91.8 and 103.8 eggs periv female at those temperatures, respectively. Egg incubation period was 3.63 and 3.22 days; total larval stages was 29.7 and 21.2 days, and pupal stages was 8.0 and 7.6 days at 25±1 °C and 30±1°C, respectively. The mean total developmental time from egg to egg was 44.01 and 32.54 days at those temperatures. Growth treshold (C) was determined as 10.82°C, regarding the data of 25 and 30°C. In the field studies, E. ceratoniae was found in Şanlıurfa-Merkez, Birecik, Suruç and Akçakale and in Diyarbakır, Çermik and Çüngüş localities, in severe infestation levels. The pest hibernates in different larval stages in rotting pomegranate fruits. The first adult flights was found in the first half of May and could continue for one month period. In the field condations the mean longevity of adults were determined as 5.57 and 5.67 days for females and males, respectively. Mean egg production was 42.5 eggs for female, the egg incubation period was 3.8 days, and pupal stage was 8.1-8.5 days in the field condations. It was calculated that E. ceratoniae had 4.2-4.6 generations per year theoretically, during the years of 1989-1991 in Şanlıurfa and 4 population peaks were determined by the light trap data at the same locality. One larval parazitoid Bracon hebetor Say. was found during the field studies. It was determined that adults of hibernated generation of E. ceratoniae didn't need any alternate host plant. It was found that there was no any host plant of the pest, except pomegranate and walnut. As a result of the control measure studies, cyhalothrin gave the highest effiency by 81.0 %, and azinphos-methyl by 68.8 % and Bacillus thuringiensis by 67.6%. On the other hand, mechanical control method, which was collection and destroying the injured fruits, gave > 60% reduction in the ratio of fruit infestation by the pest. KEY WORDS: Carob moth, Ectomyelois ceratoniae, biology, host plants, natural enemies, dispersion area, control, population fluctations.