Bozova sulama projesi alanının potansiyel arazi kullanım planlaması
  1. Tez No: 38719
  2. Yazar: TÜLAY KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
V oz Bu araştırma Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa ilinin kuzeybatısında bulunan Bozava Sulama Sahası topraklarının potansiyel arazi kullanım planlaması haritalarının hazırlanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışma alanının detaylı temel toprak haritasında yer alan haritalama birimlerinin 34 farklı Arazi Kullanım Türüne Uygunlukları ayrı ayrı belirlenmiş;daha sonra uygun olan AKT'lerden oluşan Arazi Kullanım Grupları 1/25. 00Q ölçekli Potansiyel Arazi Kullanım Haritası üzerinde verilmiştir. Çalışma sonucunda Bozova topraklarının daha çok Bahçe Bitkilerinden nar, antep fıstığı, erik, kayısı, bağ ve şeftali, Tarla Bitkilerinden pamuk, buğday, arpa, susam, mısır, ayçiçeği, nohut ve mercimek, sebzelerden lahana grubu sebzeler, kavun, karpuz, soğan-sarımsak, domates ve patlıcan yetiştiriciliğine uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This studay has been carried out in Bozova, which is in the nort-west of Şanlıurfa in the southeustern Anatolia Region. Potantial land use planning maps of the studay area have been prepared. For this purpose; the suitability of the maping units deseriminated on the detailed soil map of study area are evaluated for the 34 different land utilization Types (LUT). Then the potential Land Use map, 1/25.000 scale, showing the most suitable LUT's have been prepared. The obtained resalts showed that the soils of the Bozova project area have been determined to be mainly suitable for the production of pomegranate, pistacios, plum, apricot, vineyards, and peach for horticultural crops, cotton, wheat-barley, sesame, corn, sunflower, lentil-chichpeas, for field crops; cabbege, melon-watermelon, onion-garlic, tomato, annd eggplant for vegetables.