Farklı yüksekliklerde yetiştirilen yeni patates (Solanum tuberosum L.) çeşitlerinde meydana gelen morfolojik ve fizyolojik değişiklikler ve yüksekliğin verime etkisi
The Morphological and physiological differences in new potato (Solanum tuberosum L.) varieties grown in different altitudes and the effects of altitude on yield
- Tez No: 22796
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
XXI ÖZET Doktora Tezi FARKLI YÜKSEKLİKLERDE YETİŞTİRİLEN YENİ PATATES (Solarium tuberosum L.) ÇEŞİTLERİNDE MEYDANA GELEN MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK DEĞİŞİKLİKLER VE YÜKSEKLİĞİN VERİME ETKİSİ Aydan GÜLER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilin» Dalx Danxsman : Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1992, Sayfa : 136 Jüri : Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Celal ER Prof. Dr. Ülkü EMIROĞLU Arastxrma 1987 ve 1988 yxllarxnda Çorum ilinin merkeze bağlx Ovasaray ve Dagkarapxnar köylerinde çiftçi tarlalarxnda yürütülmüştür. Denemede I sola, Ausonia, Semena, Maı^fona, Resy, Granola ve Agria çeşitleri kullanxlmxstxr.Bu arastxrmanxn amacı; yurdumuzda üretilmeye başlanan yeni patates çeşitlerinin farklx yüksekliklerdeki çevre kosullarxnda yetiştirilmeleri nedeniyle bitkinin morfolojik ve fizyolojik özelliklerinde oluşan değişimlerIV ve bu çevre koşullarında verimin ne oranda etkilendiğini saptamaktır. Elde edilen bulgulara göre; farklı iki lokasyon ve iki yılda yetiştirilen 7 patates çeşidinde ele alınan karekterler bakımından büyük varyasyon elde edilmiş ve yıllara, lokasyonlara ait etkiler çeşitten çeşide değişim göstermiştir. Patates çeşitlerinde bitki boyları 31.44-91.18 cm, dal sayısı 3.36-9.50 adet/bitki, göz sayısı 6.45-10.44 adet/yumru, yumru sayısı 7.63-12.67 adet/bitki, yumru ağırlığı 83.01-145.37 g., ocak başına yumru verimi 773.70 g. - 1711.15 g., parsel verimi 25.50 kg.- 85.75 kg., kurumadde içeriği % 13.36 - % 20.66, nişasta içeriği % 6.49 - % 13.49, protein içeriği % 1.44 - % 2.66 arasında değişmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; her iki yılda Marfona çeşidi ova koşullarında 3811 kg/da ve 3630 kg/da, Ausonia çeşidi ise dağ koşullarında 2944 kg/da ve 3112 kg/da verim ile üstünlüklerini korumuşlardır. Bu bulgular; değişik yükseklikteki lokasyonlalda farklı çeşitlerin üretilebileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Patates, bitki boyu, dal sayısı, göz sayısı, yumru sayısı, yumru ağırlığı, yumru ver imi, parsel verimi, kurumadde oranı, nişasta oranı, protein oranı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph. D. Thesis THE MORPHOLOGICAL AND PHYSIOLOGICAL DIFFERENCES IN NEW POTATO (Solarium tuberosum L. ) VARIETIES GROWN IN DIFFERENT ALTITUDES AND THE EFFECTS OF ALTITUDE ON YIELD Aydan GÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1992, Page : 136 Jury : Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Celal ER Prof. Dr. Ülkü EMİROĞLU The study was carried out in Ovasaray and Dağkarapınar villages of Çorum province between 1987 and 1988. Isola, Ausonia, Semena, Marfona, Resy, Granola and Agria varieties were used. The purpose of the work was to investigate the morphological and physiological changes in new potato varieties when grown inVI different environmental conditions in different altitudes and how the yield was affected by these conditions. According to the findings, there were significant differences among 7 potato varieties grown in two different locations and two years. The effects of years and locations varied from variety. The plant heights varied from 31.44 to 91.18 cm, the number of branches varied from 3.36 to 9.50 per plant, the number of eye varied from 6.45 to 10.44 per tuber, the number of tuber varied from 7.63 to 12.67 per plant, the tuber weight varied from 83.01 to 145.37 g., tuber yield varied from 773.70 to 1711.15 g., the plot yield varied from 25.50 kg. to 85.75 kg., the dry matter content varied from 13.36 % to 20.66 %, the starch content varied from 6.49 % to 13.49 % and the protein content varied from 1.44 % to 2.66 %. According to the results, in both years Marfona variety had the best performance in lowland conditions with the yields of 3811 kg/da and 3630 kg/da respectively Ausonia variety on the other hand showed the best performance in highland conditions with the yields of 2944 kg/da and 3112 kg/da respectively in two years. These results show that different varieties can be grown in different locations of different altitudes. KEY WORDS : Potato, Plant height, Number of branches per plant, The number of eye per tuber, the number of tuber per plant, tuber weight, tuber yield, plot yield, dry matter ratio, starch ratio, protein ratio.