Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen hicaznar ve zivzik nar çeşitlerinin derim sonrası muhafazasının karşılaştırılması
The comparison of postharvest storage of hicaznar and zivzik pomegranate growed in the Southeastern Anatolia region
- Tez No: 702987
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Siirt ve Şırnak Hicaznar ve Zivzik nar çeşitlerinin soğukta muhafaza sırasında ve kalite değişimleri belirlenmiştir. Meyveler 1±1oC'de, %90 oransal nem koşullarında 6 ay muhafaza edilmiştir. Meyveler başlangıçta ve muhafaza sonlarında 7 gün 20oC'de ve % 65 oransal nem de raf ömrü için bekletilmiştir. Muhafaza süresince ve raf ömründe ağırlık kaybı (%), solunum hızı, etilen üretim miktarı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı (%), titre edilebilir asit miktarı (%), pH, çürük meyve miktarı (%), meyve kabuk rengi (hº), görünüm gibi fiziksel ve kimyasal değişimler periyodik analizler ile belirlenmiştir. Fizyolojik ve mantarsal nedenli bozulmalar göz önüne alındığında Hicaz nar meyvelerinin 6. aya kadar çok fazla ekonomik kayba uğramadan muhafaza edilebildiği gözlemlenmiştir. Zivzik nar meyvelerinin ise 4 aya kadar fazla ekonomik kayba uğramadan muhafaza edilebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Siirt's and Sirnak's Hicaz and Zivzik pomegranate types retention period and quality changes have been determined. The fruits have conserved in the following conditions 1+1 C and 90% propotional moisture for 6 months. The fruits have waited for shelf life at the following conditions 20 oC, and 65% proportional moisture for 7 days in the beginning and the end of the period. During the storage period and shelf life, physiological and chemical changes have been determined with periodical analyses weight loss (%), respiration rate, total soluble solids (%), the amount of titratable acid (%), pH, the amount of rotten fruit (%), the peel color of fruit (h), vitamin C amount, total phenol content and antioxidant activity and the appearance. Considering the physiological and fungal causes, it has been observed that Hicaznar fruits can be preserved up to 6 months without much economic loss. It has been observed that Zivziknar fruits can be preserved up to 4 months without much economic loss.