Sokak çocuklarının korunması ve rehabilitasyonu
Protection and rehabilitation of street children
- Tez No: 227973
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Law, Social Services
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kamuoyunun sokak çocuklarına bakış açısının değiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun için sergilenen çabalarda, bu çocukların bir tehdit oluşturmaktan çok, kendilerinin tehdit altında olduğu vurgulanmalıdır. Hiçbir çocuk sokaklarda çalışmak veya yaşamak istemez. Hedef bu olgunun nedenlerini ortaya çıkarmak, çocukları yeniden aile ortamlarına ve okullara yöneltmek olmalıdır. Çocuk hakları yalnızca hükümetlerin ve yasa koyucuların dikkat edip gözetecekleri bir konu değildir. Bu herkesin sorumluluk üstlenmesi gereken bir konudur ve çocuklar nasıl yaşamımızda merkezi bir yer tutuyorlarsa, çocuk hakları da böyle olmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, Çocukluk, Sokakta Çalışan Çocuklar, Sokakta Yaşayan Çocuklar, Çocuk Hakları, Çocukların Korunması, Çocukların Rehabilitasyonu
Özet (Çeviri)
It is very important to change the public opinion?s point of view of the children living on the streets. In efforts to achieve this, it must be emphasized that these children are under threat, rather than posing a threat. No child wants to live or work on the streets. The aim must be to find the reasons of this fact and direct the children towards family environments and schools once again. Child rights is not a subject to be considered and looked after for only by governments and law-makers. This is a subject that everyone must take responsibility. Child rights must take a major place in our lives, just like children. KEYWORDS: Child, Childhood, Children Working on the Streets Children Living on the Streets, Child Rights, Protection of Children, Rehabilitation of Children