Kur'an müşkilerinin giderilmesinde tarihi malzemenin kullanmı
The role of historical materials in eliminating of Qur?anic mushkils (problems)
  1. Tez No: 227993
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ AĞILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Müfessirler Kur'an müşkillerinin giderilmesi için çeşitli yol ve yöntem takip etmişlerdir. Bu yollardan birisi de tarihsel malzemenin kullanılmasıdır. İşte çalışmamızın temel amacı meselenin bu yönünü ele almaktır.Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte müşkil, müşkilu'l-kur'an ilmi hakkında bilgiler verdik. Birinci bölümde ise işkâle yol açan sebepler ve işkâli giderme yollarını incelemeye çalıştık. İkinci bölümde ise asıl konumuz olan müşkillerin giderilmesinde tarihi malzemenin kullanımını tahlil etmeye çalıştık.Bu çerçevede, tarihi malzeme olarak Hz. Peygamber'den hadis rivayetleri, ayetlerin sebeb-i nüzulü ile ilgili rivayetler, siyer malzemesi, hatta nasih-mensuh ayırımı ve mekki medeni ayrımıyla ilgili görüşler ve rivayetler tarihi malzeme olarak ele alınmıştır.Özetle, bu araştırmada, Kur'an müşkillerinin tarihi malzeme kullanılarak ele alınmasının imkan, oran ve boyutları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commentators of the Holy Quran have followed various ways and methods for eliminating mushkilats (problems) of the Holy Quran. One of these ways is to use the historical material. The basic point of our study is to concentrate on this aspect of the matter.Our study consists of an introduction and two sections. In the first section, we tried to summarize the mushkil (problem), the science of mushkil (problem) of the Holy Quran, the causes leading to mushkil between Koranic verses, and ways of eliminating of the muskhils (problems) which were supposed to exist. In the second section, we focused on using of historical material for eliminating of these mushkils and gave various examples about that. At this point we dealt with the ideas and narrations on Prophetic traditions, and rivayah on revelation causes of the Koranic verses, and materials of line of prophetical conduct (siyer), and the distinction between the nâsih and the mensuh and between Makki verses and Madanî verses, as a historical material.Briefly in this study we have tried to determine possibility and proportion and dimensions of the usage of Koranic mushkils as a historical material.