Türkiye'de linç olgusu: Farklı grupların linç ve toplumsal şiddet konusundaki düşünceleri
The concept of lynching in Turkey: The thought of different groups about in concept of lyncing and the issue of violence
  1. Tez No: 227992
  2. Yazar: AHMET ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Linç suçunun geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır ve kavram olarak birçok şiddet biçimini adlandırmakta kullanılmaktadır. Farklı tarih ve coğrafyalarda linç olarak adlandırılan şiddet biçimleri farklı birçok faktörden etkilenebilmektedir. Kavramsal açıdan çalışmada her ne kadar linç kavramı kapsayıcı nitelikte tanımlansa da ?linç? olgusu, ülkemizde son yıllarda meydana gelen linç olayları göz önünde bulundurularak sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de artan toplumsal şiddet biçimlerinden ?linç? olgusunun farklı gruplar tarafından nasıl anlamlandırıldığını incelemektedir.Çalışmada saldırganlık kavramı ayrıntılı olarak tanımlanmış ve linç olayları ile arasında nasıl bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla saldırganlığın kaynakları, daha sonrada saldırganlığa etki eden faktörler incelenmiştir. Çalışmada ayrıca lincin unsurlarından ?grup? olgusu ve birey üzerindeki rolü de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of the crime ?lynching? ?a concept used to describe various forms ofviolence- is quite old. Types of violence affected by various factors are defined as lynching in different ages and territories. Although in this thesis concept of lynching is defined in a wide range, it is examined in a limited way concerning the recent developments in Turkey. In this manner, different meanings of ?lynching? ?an increasing way of violence- for different groups of people are mentioned in the thesis. During the work, interviwes on ?lynching? and the issue of violence are made wiht three different groups of people that are lawyers, policemen and public society.In this thesis, term ?aggressiveness? is defined in details. In order to find the linkage between aggressiveness and lynching, the thesis examines the sources of aggressiveness and the faxtors that affect it. Also, this thesis studies the concept of ?group? as a factor of lynching while it mentions the affects of concept on individuals