Türkiye'de I. Dünya Savaşı'ndan II. Dünya Savaşı'na kadar yıkıcı-bölücü unsurlar
Disruptive and destructive components in Turkey from First World War to Second World War
- Tez No: 228003
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, bir bakıma Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecinde, Batılı büyük devletlerin kendi çıkarlarını hayata geçirebilmek amacıyla bir araç olarak kullanmak üzere ortaya attıkları azınlıklar sorununun 19. yüzyılın ortalarından itibaren izlediği seyir çerçevesinde şekillenen bir devlet-vatandaş ilişkisinin tarihi açıdan incelenmesidir. Avrupa'daki milliyetçilik akımlarının Osmanlı ülkesine ve toplumuna sızması kurgulanmış politikalar aracılığıyla olmuştur ve Batı Avrupa'daki seyirden farklı bir gelişme çizgisi izlemiştir. Çalışmada sorunun teorik boyutlarından ziyade siyasal gelişme çizgisinin Osmanlı ?millet sistemi? üzerindeki tesirleri üzerinde durulmuştur. Milli Mücadele Döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan azınlıkların (Rumlar, Ermeniler, Museviler ve Süryaniler) faaliyetleri, incelenmeye çalışılmıştır.1923-1939 yılları arasında, Türkiye gündemine damgasını vuran ve yaşandığı dönem içerisinde basın tarafından uzun uzadıya irdelenen bir çok sosyal olay halkın huzurunu bozma ve cehalet temelli olma noktasında birleşmektedir. Türk halkının yeni devlet rejimini benimsemesi sırasında, kendi çıkarlarını kaybetmek istemeyen bazı gerici zihniyetlerin yanlış yönlendirmeleri sonucu bir takım üzücü olaylar yaşanmıştır.Bu olaylar Türkiye'nin kalkınmasını olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye terörle mücadele için maddî ve manevî büyük kayıplar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the minority problem, which was created by the Super Powers as a tool of realization of their benefits during the process of disintegration of Ottoman State, in terms of the progress of the relationship between the state and subjects from the middle of the 19th century. The leaking of nationalist movements in the Ottoman country and society was as a result of planned policies and the improvements of these movements were different from the improvements in Western Europe. The focus of the study is on the political developments of the problem and its effects on the Ottoman ?nation-system? instead of its theoretical dimensions. In this master?s thesis the actions of the minorities (Greeks, Armenians, Jews and Syrians) in the Ottoman Empire.Between the years 1923-1939, many social events, which marked the order of the day of Turkey and were considered, at length within the period experienced, unite in the matter of creating social unrest and basing on illiteracy. At the time of Turkish community were adopting the new system of government, some distressing events were experienced as a result of directing wrongly by reactionary mentalities who do not want to lose their benefits.These acts negatively affect in development of Turkey. Turkey has got great material and emotional loss in terrorism battle.