Türk sinemasının susturulmuş kadın karakterleri
The muted women characters of the turkish cinema
  1. Tez No: 228002
  2. Yazar: ASLI SOYUMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ataerkil iktidar dil üzerinde sahip olduğu yaratma ve şekillendirme gücü ile kadınların, dilin alanından dışlanmasına sebep olmaktadır. Erkek tecrübesinin yarattığı terim ve kavramlardan oluşan dil, kadın yaşantısını temsil edecek sözcüklerden uzaktır. Bununla birlikte dil, erkeklerin kadınlar üzerindeki baskı ve iktidarını güçlendirecek, kadınlığı hor gören ifadelerle doludur. Dil, erkekler için iktidar güçlendirici önemli bir araçken, kadınlara dilin alanından yakıştırılan sadece sessizliktir.Ataerkil iktidarın kadınlara bir erdem olarak sunduğu sessizlik, aslında kadınları itaatkar ve teslimiyetçi bir yapıya büründürmenin ilk adımıdır. Kendini ifade etmeyen, etmek istese de kendisine yabancı bir dille karşılaşan kadınlar mecburi bir sessizliğe itilmektedir.?Türk Sinemasının Susturulmuş Kadın Karakterleri? isimli bu çalışmada, kadınların ataerkil baskı tarafından itildikleri sessizliğin, farklı kullanımlarına ve sonuçlarına bakılmıştır. Sessizlikleri somutlaştırmak için, Türk sinemasının sessiz kadın karakterlerinden faydalanılmıştır. Bu bağlamda incelenen filmler, kadın sessizliğinin doğurduğu sonuçlar üzerinden iki gruba ayrılmıştır: ?Senaryonun Sessiz Kurucuları? ve ?İktidara Karşı Sessiz Başkaldırı?. Birinci grupta, sessizleştirildiği ölçüde cinsel bir nesneye ve erkeklerin hayatında belirleyici olmayan değersizleştirilmiş varlıklara dönüşen kadınlara; ikinci grupta ise, çevresinden gelen baskının yarattığı sessizliği, yine çevresine karşı bir silaha, bir direnişe dönüştüren kadınlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patriarchy is the only power which create and form the language; therefore, most of the women experiences can?t represent linguistically. Women can?t find suitable words for their feelings. Language which is created by men, obtains many insulting words for women. By this way men can strengthen their power on women.One of the most important aim of patriarchy is controlling women easily. For this reason patriarchy prefers muted and obedient women. Additionally to the ?man made language?, patriarchy defines the linguistic silence as a virtue for women.In this thesis with the title of ?The Muted Women Characters of the Turkish Cinema?, women?s linguistic silence have been studied with a focus on its consequences. The muted women characters of the Turkish cinema is used for embodying the women silences. Films which studied, divided into two groups: ?Muted Constituents of the Scripts? and ?The Silence Contumacy to the Power?. In the first group, linguistic muteness makes women more worthless and they become sexual objects; in the second group women use muteness as a weapon against the men oppression.