Rusya Federasyonu'nun terörizme karşı güvenlik politikası 1991'den günümüze
Security policy of Russian Federation against terrorism since 1991
- Tez No: 228014
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla beraber güvenlik algılamalarında önemlideğişiklikler meydana gelmiştir. Yeni tehditler, dengeler ve stratejiler ortaya çıkmışve dünya tek kutuplu bir düzene girmiştir. Doğu ve Batı blokları arasındaki karşılıklıtehdit algılaması yerini bölgesel tehdit algılamalarına bırakmış ve çözülmesi daha zorbir hal almıştır. 11 Eylül olaylardan sonra Terörizmin 21. yüzyılın en büyük güvenliksorunu haline geldiği artık tartışılmaz olmuştur. Buna rağmen Yeni güvenlikanlayışının içinde terör konusunda uluslararası alanda tanımlama açısından ortak biruzlaşa varılmamıştır. Küreselleşme sürecinde hızla gelişen teknoloji terörizmeyleminin gerçekleştirmekte kolaylık sağlamıştır. Terörizmin Önlenmesi çabaları dabugüne kadar başarısız olmuştur. 11 Eylül saldırısı dünyada en büyük terör eylemiolarak kabul edilmiştir. NATO'nun ve BM'nin terörizme karşı alınan önlemleri,uluslararası hukukun boşlukları ve bu 2 küresel örgütün işlevsel sorunları gündemegetirmiştir. Terörün ortak bir tanımın olmaması bu olguyla mücadele etmekmantıksız kılmıştır. Dolaysıyla dünyada güvenlik korunma çabaları da zorluklarlakarşılaşmıştır. Tezin amacı Rusya Federasyonu'nun güvenliğine, tehdit edenterörizmi değerlendirme, terörizmle mücadele siyasetini, sorunlarını ve uluslararasıkuruluşlarla yaptığı ortak ilişkileri incelemektir. 11 Eylül, uluslararası ilişkilerde birdönüşüm noktası olmuştur. Uluslararası güvenliğine, masum insanlarına tehdit edenterör, çağımızdaki en önemli güvenlik sorun haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with the collapse of the Soviets Union, there have been importantchanges in the security considerations and perceptions. The new threats, balances andstrategies cropped up and world turned to a uni-polar order. The perception of themutual threat between the eastern and western blocks has been transformed into theregional threat perceptions and became all the more difficult to solve. It is no longerdisputable that terrorism turned out to be the greatest security concern of the 21stcentury aftermath the September II incidents. Despite this, there happened to be noreconciliation in terms of the definition of the concept of terror within the concept ofthe new security. Rapidly developing technology within the process of theglobalization has been conducive to the realization of the act of terrorism. Theattempts in preventing the terrorism proved to be unsuccessful to date. TheSeptember 11 incursion is considered to be the biggest terrorist act. The precautionstaken against the terrorism by NATO and UN have brought into the agenda the gapsof the international law and functional problems of these global organizations. Due toa vague and lack of common definition have rendered illogical to take a commonstance against the phenomenon of terror. Hence there have been difficulties in theefforts to protect the security in the world. The objective of the dissertation is toexpound the problems of evaluating the terrorism threatening to the RussianFederation?s security, research the problems and the policy of struggling againstterrorism and analyze common relations with international organizations. September11 proved to be a milestone in the international relations. The global terrorthreatening the international security and innocent people turned out to be mostimportant security concern in our age.