Milli Mücadele Döneminde Hürriyet ve İtilâf Fırkası
The Liberty and Entente Party in the Struggle for National Liberation
  1. Tez No: 228013
  2. Yazar: HACER GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Hürriyet ve İtilaf Fırkası, II. Meşrutiyet Dönemi'nde İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne muhalefet etmek için kurulmuştur. Bünyesinde Mebusan Meclisi'ndeki İttihat ve Terakki Karşıtı üyeleri, bağımsız mebusları ve azınlıkların mebuslarını bir arada toplamıştır. 1913 yılında Fırka üyeleri Mahmut Şevket Paşa suikastı ile ilişkilendirilmiş ve bir kısmı Sinop'a sürgüne gönderilirken bir kısmı da kaçarak yurdu terk etmiştir.İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin iktidar mevkiinden çekilmesi ile Hürriyet ve İtilaf Fırkası üyeleri 1918 sonlarında Başkent İstanbul'a geri dönmüşler ve Fırka 1919 Ocak ayında resmen faaliyete geçtiğini açıklamıştır. Milli Mücadele Döneminde Anadolu hareketini İttihatçılığın devamı olarak gören Fırka, saray merkezli bir politika izlemiştir. Bu sayede dönemin iktidar partisi olarak da algılanmıştır. Ülke içinde birçok isyan çıkararak Anadolu hareketine engellemek isteyen Fıkra üyeleri, azınlıklar ve işgal güçleri ile işbirliği içinde bulunmuşlardır. 1922 yılı sonlarında ulusal hareketin başarıya ulaşması ile yaptıklarının hesabını veremeyeceklerini anlayan Fırka mensupları yurt dışına kaçmış ve böylece Hürriyet ve İtilâf Fırkası da dağılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason behind foundation of the Liberty and Entente Party was opposition against Comitte of Union and Progress in the period of II. Meşrutiyet. The members of Mebusan Assembly that are againist Comittee of Union and Progress, gathered the independent deputies and minority deputies together. İn 1913, the members of the party were exited to Sinop and the other part got out of the country.After the fall of Comittee of Union and Progres from power the members of the Liberty and Entente Party came back to İstanbul the capital and the party announced that it took in to operation officially. İn the period of national contestation, the Party regarded Anadolu act as a continuation of Ittihadisim and pursued centered policy. For the reason it was perceived as the party in power. Members of the Party wanted to obstruct the Anatolian movement by breaking out several riots in the country, and cooperated with the minorities and occupying forces to this end. When the national movement achieved sucess in the late 1922, members of the party recognized that they were unable to account for their activities and they fledd abroad, which resulted in the collapse of the Liberty and Entente Party.