Şihâbüddîn el-Mercânî'nin usûl-i fıkıh anlayışı Hizâmetu'l-Havâşî li İzâhati'l-Ğavâşî adlı eseri bağlamında
Şihâbüddîn el-Mercânî?s understanding of islamic jurisprudence methodology (usûlü?l-fikh) link to his work Hizâmetu?l-Havâşî li İzâhati?l-Ğavâşî
- Tez No: 228019
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Said-Ali, Kudaynetov, Şihâbüddîn el-Mercânî'nin Usûl-i Fıkıh Anlayışı Hizâmetu'l-Havâşî li İzâhati'l-Ğavâşî adlı eseri bağlamında, Yüksek Lisans tezi, (Danışman: Prof. Dr. İbrahim Çalışkan), Ankara Üniversitesi, 2008, VII +155 s.Bu tez, bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verdik.İlk bölümde, Şihâbüddîn Mercânî'nin kişisel yönü üzerinde durduk, onun hayatı ve ilmi yönü ile ilgili çeşitli hususlara değindik. Bu çerçevede Mercânî'nin hocalarını, öğrencilerini ve eserlerini belirttikten sonra, onun dönemindeki bazı siyasî ve ekonomik şartlardan bahsetmeye çalıştık. Bunun yanında Mercânî'nin şahsiyeti ve bazı itikadî görüşlerini arzettik. Mercânî'nin muhalifleri ve onların çeşitli yaklaşımları ile ilgili de bilgiler verdik. Bu bölümden maksadımız, sadece Mercânî'nin kim olduğunun anlatılması değildir. Çünkü Mercânî'nin düşünce yapısı ile yaşamış olduğu hayat arasında çok güçlü bir bağ vardır. İşte bu düşünceyle, Mercânî'nin yaşamış olduğu hayat ve geçirmiş olduğu dönemlerin, onun ilmî yönelişi üzerindeki etkisini tespit edebilmek için onun hayatından bahsetmeyi uygun bulduk.İkinci bölümde, Mercânî'nin Kitap, Sünnet, İcmâ ve Kıyâs bağlamında usûl-i fıkıh ile ilgili çeşitli görüşlerini ortaya koyduk. Buradaki ana hedef, Mercânî'nin fıkıh usûlü anlayışının belirlenmesi ve diğer usûlcülerden farklı olarak nasıl bir anlayışa sahip olduğunun tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Said-Ali, Kudaynetov, Şihâbüddîn el-Mercânî?s Understanding of İslamic Jurisprudence Methodology (Usûlü?l-Fıkh) link to his work Hizâmetu?l-Havâşî li İzâhati?l-Ğavâşî, Magistrature, (Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim ÇALIŞKAN), Ankara University, 2008. VII+155 p.This thesis consists of an İntroduction and two Chapters. Introduction is designed to acquaint with content of the thesis and method followed in its preparation.The first chapter covers the personal characters of Şihâbüddîn Mercânî and some kinds of subjects about his life and his principles of scientific. Under this respect, after the giving information about his the teachers, students and works, we tried to clarify some political and economic conditions in the period of his time.In addition to that, we also mentioned his personality and some of his religious view of life. We submitted some information about his opponents and his approach towards them. The aim of this unit is not only giving his personality. Because, there is strong connection between his thinking style and the life that he lived. By this thought, we talk about periods of Mercânî?s life to reveal the influence of his excitement for science.In the second unit, we submitted some kinds of opinions about Quran, Sunnah, Icmâ and Kıyâs (method of comparison).The main target here is to determine the method of his understanding of İslamic Jurisprudence and how different understanding that he is having.