Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de fikri hak ihlalleri, taklit, korsan
Intellectual property infringements, counterfeiting and piracy in European Union and Turkey
  1. Tez No: 228020
  2. Yazar: ERHAN BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tezde öncelikle Türk hukukunda temel fikri mülkiyet hakkı düzenlemelerinin nelerden ibaret olduğuna bakılmış ve bunların Avrupa Birliği fikri mülkiyet hukukuyla bağlantılarına değinilmiştir. Daha sonra, hem Avrupa Birliği'nin birlik seviyesinde korsan ve taklit tanımlamasıyla, önlenmesi için yapılan yasal düzenlemelerle, yine uyumu gerçekleştirmek için Türkiye'de yapılan yasal değişiklikler arasındaki paralellik açıklanmıştır. Devamında, Türk hukukunda ve AB hukukunda korsan ve taklidin önlenmesi için tanınan yasal yollar anlatılmıştır.Son olarak, gerek küresel ve AB açısından, gerekse Türkiye açısından korsan ve taklidin önlenmesinde istenilen seviyelere ulaşılamamasının nedenleri açıklanmış ve son tahlilde Türkiye'de korsan ve taklidin önlenmesi faaliyetlerinin özellikleri üzerinde durularak, başarıya ulaşılmış bazı deneyimlerden akademik olarak uygulanabilir sonuçlar elde edilmeye çalışılarak, somut ve özgün öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis primarily, the basic regulations on Turkish intellectual property rights are glanced and the connections of these to the European Union Intellectual Property Law are referred to. Afterwards, the parallelism between the European Union?s piracy and counterfeiting definitions as well as the legal regulations made to prevent them, and the legal amendments aiming harmonisation made in Turkey, is explained. Subsequently, the legal remedies both in Turkish and European Union Law, granted to prevent piracy and counterfeiting are narrated.Finally, the reasons of failing to reach the desired levels of preventing piracy and counterfeiting, both globally as well as in European Union and Turkey, are explained and in the final analysis, emphasize is made on the characteristics of piracy and counterfeiting preventing activities in Turkey and with an effort to deduct academic conclusions from successful experiences, some concrete and original suggestions are made.