İpsala-Altınyazı-Karasaz sulamasında su dağıtım ve kullanım etkinliği
Water distribution and water use efficiency in İpsala-Altınyazı-Karasaz irrigation project
  1. Tez No: 22802
  2. Yazar: SELÇUK ALBUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
III ÖZET Doktora Tezi İPSALA - ALTINYAZI - KARASAZ SULAMASINDA SU DAĞITIM VE KULLANIM ETKİNLİĞİ Selçuk ALBUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR 1992, Sayfa : 71 Jüri : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL Bu çalışma Devlet Su İşleri tarafından 1971 yılında Altınyazı sulama şebekesi ve bu şebekeye 1984 yılında dahil edilen Karasaz Sulama İşletmesinde su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla sulama şebekesinin fiziksel et kinliğinin belirlenmesi için yapılan ölçümlere göre su iletim randımanı % 91.3 ve su uygulama randımanı % 63.6 olarak bulunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni, doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiştir. Proje alanının mevcut, hedeflenen ve gelecek durumları için ekonomik analizi, DASI bilgisayar paket programı ile yapılmış ve fayda-masraf parametreleri hesaplanmıştır. Sulama siste minin işletme durumu, CROPWAT programı ile değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Su iletim randımanı, su uygulama randımanı, optimum bitki deseni, doğrusal programlama, proje ekonomik analizi, DASI, sulama yönetimi, sulama zamanı planlaması, CROPWAT.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis WATER DISTRIBUTION AND WATER USE EFFICIENCY IN İPSALA ALTINYAZI - KARASAZ IRRIGATION PROJECT Selçuk ALBUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Stucture and Irrigation Supervisor : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1992, Page : 71 Jury : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof.Dr. Ahmet Nedim YÜKSEL The aim of this study was to determine water distribution, and water-use efficiencies of Altmyazi and Karasaz Irrigation projects which established by D.S.İ. in 1971 and 1984 years respectively. The water conveyence losses and water application efficiencies were found to be as 91.3 % and 63.6 % respectively. Optimum crop pattern for the project area was determined by applying Linear Programing method. Economical analysis for pre sent, planned and future conditions for the project was made by using DASI computer package programme and benefit-cost para meters were calculated. Irrigation water management of the system was determined by using the computer package prog ramme known as CROPWAT. KEY WORDS : Water conveyance efficiency, water application effici ency, optimal crop pattern, linear programming, project economical analysis, DASI, irrigation mana gement, irrigation scheduling, CROPWAT.