Farklı iki topraktan ekstrakte edilen organik madde franksiyonlarının atrazin ve imazaquin pestisitleri ile adsorpsiyon ilişikleri üzerine bir çalışma
A Study on adsorption relations of atrazine and imazaquin pesticides by organaic matter fractions extracted from two different soils
- Tez No: 22803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. USTA SADIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ABSTRACT PhD Thesis A STUDY ON ADSORPTION RELATIONS OF ATRAZINE AND IMAZAQUIN PE8TICIDES BY ORGANIC MATTER FRACTIONS EXTRACTED FROM TWO DIFFERENT SOILS So nay SOZUDOBRU Ankara University Groduate School of Natural and Applied Sciences Soil Science Supervisor i Assoc. Prof. Dr. Sadık USTA 1992, Page: 93 Jury t Assoc. Prof. Dr. Sadık USTA Prof. Dr. Koray Haktanır Prof. Dr. Kemal Gür This research was carried out for the purpose of examining the adsorption relations and atrazin and imazaquin pesticides of organic matter fractions extracted from sandy clay loamy soils samples, belonging to the Colluvial Great Soil group, and clay loamy soils samples, belonging to the Brown Great Soil group, collected in Central Anatolia. Soil samples, therefore, were separated into the organic matter fractions, First of all, in humic acids and fulvic acids were determined moisture "/., ash V, and, the ratio of E4:E* that characterize the above mentioned substances.III Farklı özelliklere sahip atrazin ve imazaquin herbisitlerinin humik asit, humin+mineral -Fraksiyon ve toprak tarafından adsorpsiyonları C1'*C3 etiketli atrazin ve imazaquin materyalleri kullanılarak batch denge metoduyla belirlenmiştir. Freundlich eşitliği kullanılarak belirlenen Kd (dağılım sabiti) değerleri bu pestisitlerin adsorpsiyonlarının belirlenmesinde kriter olarak kullanılmıştır. Elde edilen Kd değerleri atrazinin humik asitler tarafından adsorpsiyonunun, toprak ve humin+mineral fraksiyonlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Buna karşılık atrazinin her iki humin+mineral fraksiyon tarafından da topraklara göre daha fazla adsorbs edildiği gözlenmiştir. Toprakların ve humin+mineral fraksiyonların toprak-II hariç L-tipi, toprak-Il'nin ise C-tipi adsorpsiyon izotermleri gösterdiği saptanmıştır. Humik asit-II için C-tipi humik asit-I için ise 8-tipi adsorpsiyon izotermleri elde edilmiştir. Imazaquinin adsorpsiyon izotermleri, imazaquinin toprak- I ve toprak-II, humin+mineral fraksiyon-I ve II tarafından çok zayıf bir şekilde adsorbe edildiğini göstermiştir. Buna karşılık humik asitler tarafından adsorpsiyonunun yüksek değerler gösterdiği belirlenmiştir. Imazaquin için toprak-II ve humin+mineral fraksiyon-II' nin L-tipi, diğer materyallerin ise S-tipi adsorpsiyon izotermleri gösterdiği belirlenmiştir. Fulvik asit örneklerinin atrazin ve imazaquin adsorpsiyonları fulvik asitin neden olduğu zorluklar nedeniyle infrared çalışmaları ile yürütülmüştür. Atrazin ve imazaquinin infrared spektrumları fulvik asit ile bu herbisitisr arasında bir interaksiyonun oluşabildiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Humik asit, fulvik asit, humin, E*:E*. oranı, atrarzin. imazaquin, adsorpsiyon izotermi, infrared.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis A STUDY ON ADSORPTION RELATIONS OF ATRAZINE AND IMAZAQUIN PE8TICIDES BY ORGANIC MATTER FRACTIONS EXTRACTED FROM TWO DIFFERENT SOILS So nay SOZUDOBRU Ankara University Groduate School of Natural and Applied Sciences Soil Science Supervisor i Assoc. Prof. Dr. Sadık USTA 1992, Page: 93 Jury t Assoc. Prof. Dr. Sadık USTA Prof. Dr. Koray Haktanır Prof. Dr. Kemal Gür This research was carried out for the purpose of examining the adsorption relations and atrazin and imazaquin pesticides of organic matter fractions extracted from sandy clay loamy soils samples, belonging to the Colluvial Great Soil group, and clay loamy soils samples, belonging to the Brown Great Soil group, collected in Central Anatolia. Soil samples, therefore, were separated into the organic matter fractions, First of all, in humic acids and fulvic acids were determined moisture "/., ash V, and, the ratio of E4:E* that characterize the above mentioned substances.The adsorption of atrazin, imazaquin herbicides, which have various -features, by the humic acid, humin+mineral -Fraction, and soil were determined through the batch-equilibrium using C1'*CD labelled atrazin and imazaauin substances. Obtained K* values determined through using Freundlich equations were used, as criteria, to determine the adsorption of these pesticides. Obtained Kö values indicated that adsorption of the atrazin by the humic acids were higher when compared to soil and humin+mineral fractions. Contrary to that, it was observed that atrazin was adsorbed more in comparison to sail by bath humin+fractions. It was made clear that soils and humin+fractions, except for soil-II indicated the L-type? soil-II C-type adsorption isotherms. Adsorption isotherms were obtained for certain types of acids: S-type and C-type; humic asid-II and humic acid-I, respectively. Adsorption isotherms of imazaquin indicated that they were adsorbed by soil-I and soil-II, humin+mineral fraction-I and fraction-II slightly. Adsorptions by humic acids, however, were determined to have higher values. It was determined that soil-II and humin+mineral fraction-II and other substances indicated L-type adsorption isotherms and S-type isotherms, respectively. Atrazin and imazaquin of fulvic acids samples, because of the difficulties caused by fülvic acid, were carried out by infrared studies. Infrared spectrum of atrazin and imazaquin indicated that interaction occured between fulvic acid and these herbicides. KEY WORDS: Humic acid, fulvic acid, humin, E«:E«, ratio, atrazin, imazaquin, adsorption isotherm, infrared.