İpsala yöresi çorak topraklarının ıslah olanakları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 34526
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET ülkemizde tarımsal alanlar 27.7 Milyon Hektar civarın dadır. Bu alanların özellikle kurak ve yarıkurak bölgelerdeki bir kısmını tuzlu ve sodyumlu topraklar oluşturmaktadır. Tuzlu toprakların toplam alanı 1.5 Milyon Hektara ulaşır. Toplam tarım alanlarının yaklaşık % 5. 5 'ine denk olan bu oran tarımımız bakımından çok önemli bir yer tutar ve bu arazilerde bitki yetiştirilebilmesi için bu toprakların mutlaka ıslah edilmeleri gerekmektedir. ı Trakya'da, özellikle çeltik tarımı bakımından büyük bir öneme sahip olan Meriç-Ergene Havzasının yaklaşık 2/5 'si tuzluluk probleminden dolayı, çok yönlü tarımsal amaçlı kullanılamamakta veya yakın bir gelecekte daha da kullanıla maz bir duruma gelebileceğinin belirtilerine rastlanmaktadır. Araştırma sahası bir çok özellikleri bakımından ipsala yöresi çorak topraklarını temsil edebilen bir yerden seçil miştir. Bu araştırma, bu toprakların farklı bir tarzda daha ekonomik ve daha kolay ıslah edilebilme yollarını ortaya koyabilme amacıyla ele alınmıştır. Bu amaçla kurulan saksı denemesi üç yıkama seviyeli ve üç tekrarlamalı, tam şansa baQli deneme desenine göreı kurul muştur. Bir toprak çeşidine üç ıslah maddesi, dört doz ve üç tekerrür artı üç de tanık olmak üzere;
Özet (Çeviri)
SUMMARY i' Agricultural lands in Turkey cover an area of 27. 7 million hectare. Same parts of these lands are formed by salty and alcaline soils, particularly in dry and semi-dry regions. Total area of the salty soils is reach to 1,5 million hectare. This figure, which is approximately egual to 5. 5 V. of total agricultural lands, occupies an impartant place and these salty lands must definitely be improved for plant pro- ducttion. In Thrace, 2/5 of the Meric-Ergene river basin where pad dy farm is a major business can't be used for multi-purpase agriculture due to saltiness problem. Unfortunately, there are also evidences about these salty soils that will not be able to raise any of the plants again in the near future. The research area was picket up to represent many properties of salty soils in ipsala regian. This reseaich has been performed in order to find aut economical and easier improvement ways for these salty lands. For this purpase, pot experiment with tree different washing levels and three repetitions were sat up according to the randomized block design. For soil sample three improvement agent, four desage and three repetitions plus three witnesses