Uluslararası finansal raporlama ve denetleme standartları
International financial reporting and auditing standards
- Tez No: 228021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Muhasebede uyumlaştırma düşüncesi IASB tarafından oluşturulan IAS/IFRS'ler vasıtası ile uygulamaya geçirilmiştir. Bu çalışmada, firmaların Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri XI, No:25 tebliği hükümleri doğrultusunda IAS/IFRS'lere göre uygun olarak düzenledikleri finansal tabloların, bu tebliğden önceki mevzuata göre düzenlenmiş finansal tablolardan ne ölçüde farklılaştığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ülkelerin muhasebe sistemlerini zaman içerisinde birbirlerinden farklılaştıran birçok faktör bulunması nedeniyle Uluslararası alanda ortaya çıkan sorunlara muhasebe camiası tarafından teoride ve uygulamada çeşitli çözüm önerileri getirilmiştir. Bu öneriler içerisinde önceleri ?Uluslararası Muhasebe Uyumlaştırması (International Accounting Harmonization), sonraları ?Muhasebe Standartlarının Yakınsanması (Convergence o Accounting Standards)? yaklaşımı, bütün ülkeleri ortak standartlar etrafında toplamayı amaçlayan, günümüze kadar yapılan akademik nitelikli çalışmalarda bir çok muhasebe araştırmacısı tarafından en çok savunulan ve kabul gören yaklaşımlar olarak ön plana çıkmıştır. Sonuçta Uluslararası Standartları Kurulu (IASB), uluslararası muhasebe uyumlaştırması düşüncesini yayınladığı standartlar (International Accounting Standards-IAS'lar ve International Financial Reporting Standards-IFRS'ler) vasıtası ile hayata geçirmiştir. Bu çalışma; günümüzde aralarında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ve Türkiye'nin de yer aldığı yüzden fazla ülkenin (International Accounting Standards Committee Foundation, 2005) IAS/IFRS'lerin kullanımını neden zorunlu tutulduğunu örneklerle açıklamaya çalışmıştır. IASB, 2009 yılına kadar yeni IFRS'lerin yürürlüğe girmemesi kararını almıştır. Bu süre içerisinde mevcut IFRS uygulamalarının yaygınlaştırılması ve ülke uygulamalarıyla uyumlaştırma çalışmalarının sürdürülmesi planlanmaktadır. Böylece 2005 yılında IFRS'leri uygulamaya başlayan işletmelere dört yıllık bir istikrarı da sağlamayı amaçlamaktadır.Son olarak Uluslararası Denetleme Standartları anlatılarak kurumsal yönetime etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of harmonizing the international accounting has been realized by the implementation of standards (International Accounting Standards-IAS and InternationalFinancial Reporting Standards-IFRS) issued by IASB. In this study, I investigated the extent of differences between financial statements prepared as per IAS/IFRS in accordance with the provisions of Capital Markets Board?s communiqué Series XI, No.: 25 and the financial statements prepared as per the legislation. Because of the fact that there are a lot of factors that differentiate the accounting systems of countries over time, various solution were suggested by accounting community for the problems that arise in the international area. In these suggestions, previously ?International Accounting Harmonization? , then ?Convergence o Accounting Standards? approaches which aim to make all countries use common standarts were seen as the most accepted and defended approaches by a lot of accounting researcher in academic papers that made over time. Finally, International Accounting Standart Board (IASB), realize the idea of harmonization of international accounting with the standarts that IASB published (International Accounting Standards-IAS and International Financial Reporting Standards-IFRS). Moreover, IASB has decided that new IFRS would not be come into force until 2009. In this time it is planned to generalize existing IFRS standarts and continue to work fort he harmonization with each countries applications. By this, IASB also tries to provide four year stability to the firms that has started IFRS in 2005. In this paper, it is aimed to explain why nowadays European Union countries and more than a hundred countries including Turkey (International Accounting Standards Committee Foundation, 2005), has forced to use IAS/IFRS standarts with examples. Finally Auditing Standards and it?s effect on Corparete Governance was explained.