Ulûmu'l-Kur'an kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi
Existence and development of Ulumu?l-Qur?an concept
  1. Tez No: 228023
  2. Yazar: YASEMİN KIRTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kur'an ilimleri, Hz. Peygamberin vefatından sonra çeşitli sosyal şartlara binaen müslümanlar tarafından ortaya konmuş Kur'an'la ilgili çalışmalardır. Garibu'l-Kur'an, İhtilafu'l-Mesahif, Mecazu'l-Kur'an gibi. Zamanla bu çalışmalar, Ulûmu'l-Kur'an başlıklı eserlerde biraraya getirilmiştir. Bu toplamanın zirve örnekleri Zerkeşi'nin el-Burhan fi Ulûmi'l-Kur'an'ı ile Suyutî'nin el-İtkan fi Ulûmi'l-Kur'an olup bunlar, Kur'an ilimleri için bir fihrist ve ansiklopedi niteliğindedir.Klasik dönemde Ulûmu'l-Kur'an denince akla gelen, sadece konulu Kur'an ilimleri olmamıştır. Ulûmu'l-Kur'an başlıklı tefsirlerle birlikte bu kavrama dair yapılan tanımlar gözönüne alınırsa Ulûmu'l-Kur'an'ın Kur'an'ın içeriği, konu ve mesajları anlamında kullanıldığı görülmektedir.Ancak bugün Ulûmu'l-Kur'an kavramı, bu son anlamını kaybetmiş, sık sık usûlü'-tefsir ile eşitlenmiş ve karıştırılmıştır. Çalışmamız, Ulûmu'l-Kur'an kavramını açıklamayı ve aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Qur?anic sciences studies dealing with Qur?an and were formed by muslims in connection with various social conditions after math of our prohobet?s death. For example; Garibu?l-Qur?an, İhtilafu?l-Mesahif, Mecazu?l-Qur?an. These studies were composed under the title of Ulumu?l-Qur?an in due course. The exclusive works of this composition are Zerkeşi?s el-Burhan fi Ulumi?l-Qur?an and Suyuti?s el-İtkan fi Ulumi?l-Qur?an and they have the qualification of index and encyclopedia for Qur?anic sciences.In classical age, given the name of Ulumu?l-Qur?an, it is not only the work about Qur?anic sciences. When it is considered all definitions covering the meaning of Ulumu?l-Qur?an, with Qur?anic exegesis under the title of Ulumu?l-Qur?an , it is seen that it includes context, topics and messages pertaining to Qur?an.However, in this age, the concept of Ulumu?l-Qur?an has lost the mentional above meaning and is ascribed to usulu?t-tefsir and made comparision between them. Our study is designed to express and enlighten the concept of Ulumu?l-Qur?an.