İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında kullanılan içerik ve etkinliklerin inanç öğrenme alanı kazanımlarının gerçekleşmesine katkısı (Ders kitaplarına dayalı içerik analizi)
The content used in the religious culture and moral knowledge course books of primary education and the contributions of the activities to the realization of the acquisition of belief learning field (content analysis based on the course books)
  1. Tez No: 228022
  2. Yazar: FATMA BETÜL AYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitaplarında Kullanılan İçerik Ve Etkinliklerin İnanç Öğrenme Alanı Kazanımlarının Gerçekleşmesine Katkısı?, (Ders Kitaplarına Dayalı İçerik Analizi) isimli bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Girişte, bu araştırmaya sevk eden temel problem ortaya konarak araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıkları belirlendi. Birinci bölümde, 2007-2008 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulan yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı ve Kılavuzunun genel bir tanıtım ve değerlendirmesi yapıldı İkinci bölümde, çocuklarda dini duygu, düşünce gelişim süreçlerinden bahsedilerek, inanç öğretimi konusunda tavsiyelerde bulunuldu. Üçüncü bölümde, ders kitaplarının içerik yönünden sahip olması gereken kriterler belirlendi. Dördüncü bölümde, araştırmanın problemini oluşturan, örneklem olarak seçilen İlköğretim 4, 5, 6, ,7 ve 8. sınıf DKAB ders kitaplarında inanç öğrenme alanı içerik ve etkinlikleri, öğretim programında her bir ünite için belirlenmiş olan kazanımlar doğrultusunda incelemeye alındı, değerlendirildi. Sonunda, araştırma sonuçlandırılıp değerlendirilerek öneriler geliştirildi.Araştırma sonucunda İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında kullanılan içeriğin inanç öğrenme alanı kazanımlarının çoğunlukla gerçekleşmesini sağladığı, etkinliklerin ise kazanımları gerçekleştirme de yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled as ?The content Used in the Religious Culture and Moral Knowledge Course Books of Primary Education and the Contributions of the Activities to the Realization of the Acquisition of Belief Learning Field?, (Content Analysis Based on the Course Books.) consists of four sections. In the entry, the aim, importance and the borders of the research were determined by introducing a basic problem urging us to investigate. In the first section, a general introduction and evaluation was done about the new Teaching Program and Guide of the Religious Culture and Moral Knowledge which was put into practice in 2007-2008 education periods. In the second section, the pupils were advised on belief learning by mentioning the achievement process of religious belief and thought on the children. The criteria that the books must have in terms of content were determined in the third section. In the forth section, the content of belief learning field and the activities in the Religious Culture and Moral Knowledge Course Books of 4th , 5th , 6th , 7th and 8th classes of Primary Education which were the constituents of the research and chosen as the samples, were examined and evaluated according to the achievements determined for the each unit in the teaching program. In the end, suggestions were developed by accomplishing and evaluating the research.After the research, it was concluded that the content used in the Religious Culture and Moral Knowledge Course Books of Primary Education has mainly contributed to the realization of the belief learning field achievements, but the activities have been insufficient in the realization of the achievements.