Pentekostalist kilise; doğuşu, inanç, ibadet ve ritüelleri
Pentecostal church; rising, belief, workship and rituels
- Tez No: 228024
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 215
Özet
Pentekostalizm, XX. yüzyılda ABD'de ortaya çıkan Protestan bir dini harekettir. Bu hareketin en temel özelliği, Kutsal Ruh vaftizi ve Ruhsal Bağışların günümüzde de tecrübe edilebileceğini savunmasıdır. Bu görüş, Pentekostal Hareketin ilk yıllarında, diğer Hıristiyan Kiliselerince yoğun olarak eleştirilmiştir. Ancak bu düşünce, zaman içinde kabul görmüş ve pek çok yeni Hıristiyan Hareketin doğmasına neden olmuştur. Hatta bu hareketlerin, kısa süre zarfında büyük bir taraftar kitlesine sahip olmaları da onların, Hıristiyanlığın üçüncü gücü olarak kabul edilmelerine yol açmıştır.Pentekostalizm'in, erken dönem Hıristiyanlıkta var olan Kutsal Ruh vaftizi ve Ruhsal Bağışları, tekrardan Hıristiyanların hayatına sokması Hıristiyanlığa yapmış olduğu en büyük katkıdır. Nitekim Pentekostal Hareketin bu unsuları ortaya çıkarmasıyla 1950'lerden sonra Hıristiyanlıkta, Kutsal Ruhu merkez edinen yeni bir dini cereyan ortaya çıkmıştır. Pentekostal Hareket, aynı zamanda Hıristiyanlığa güç kaybettirecek bir unsuru da ortaya çıkarmıştır. Bu da, Tanrı olarak yalnızca İsa'yı kabul eden ?Tekçi? (Oneness) Harekettir. Pentekostal Hareketin ortaya çıkardığı bu olumlu ve olumsuz unsurlar da bu mevzuları anlamak için onun, hakkında bilgi edinilmesi gereken dini bir hareket olmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Pentecostalism is a Protestant religious movement that arose in 20?th century in the USA. The most fundamental property of this religious movement is that it defends the Baptism of Holy Spirit and Spiritual Gifts can be experimented also for today. This idea was very huge critisicm by other Christian Churches in the first years of Pentecostal Movement. Hovewer, this doctrin was accepted in the course of time and caused rise of many new Christian Movement. Also these new movements are accepted as the third force of Christianity because they had a heap of big supporter in a short time.The biggest contribution that Pentecostalism made for Christianity is to introduce the Baptism of in the Holy Spirit and Spiritul Gifts, that exist in the early period of Christianity, again into the Christian life. Besides, with introducing these components by Pentecostal Mevement, a new religious trend that Holy Spirit centralist arose in Christianity after 1950?s. Also Pentecostal Movement brougt out a component that causes power loss of Christianity. This is Oneness Movement that accepts only Jesus as God. These positive and negative componenets, that were brought out by Pentecostal Movement, caused this movement to be a religious movement that must be informed about to understand these subjects