Yûsuf-ı Meddâh ve Maktel-i Hüseyn (İnceleme-Metin-Sözlük)
Yusuf-ı Meddah and Maktel-i Huseyn (Examination-Text-Glossary)
  1. Tez No: 228025
  2. Yazar: KENAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu tezde, 763/1362 yılında Kastamonu'da yazılan Maktel-i Hüseyn çalışılmıştır. Tezin Giriş kısmında Kerbela Olayı ve Maktel-i Hüseyn yazma geleneği üzerinde durulmuş, ardından gelen Birinci Bölümde, Yûsuf-ı Meddâh'ın hayatı, eserleri ve edebî yönü ele alınmıştır. Tezin İkinci Bölümü, Maktel-i Hüseyn'e ayrılmıştır. Burada, eserle ilgili bilgiler verilmiş, eser hakkında yapılan çalışmalar incelenmiş, Yûsuf-ı Meddâh'ın Varka ve Gülşah adlı eseriyle Maktel-i Hüseyn karşılaştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca eserin metni hazırlanırken kullanılan nüshalar tanıtılmış ve metin hazırlamada izlenen yöntem hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışma esnasında ulaşılan bilgiler ve konuyla ilgili sorunlar ise Sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. Tezin sonuna ise Maktel-i Hüseyn'in tarafımızdan hazırlanan metni ve bu metinde geçen kelimelerin açıklandığı Sözlük eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Maktel-i Huseyn which had been written in Kastamonu in 763/1362 were studied. In introduction to the thesis, knowledges about The Event of Kerbela and the tradition of writing Maktel-i Huseyn were gived. In the Part-I, Yusuf-ı Meddah?s life, his works and literary aspects wer examined. In the Part-II of the thesis, the informations about Maktel-i Huseyn?s characteristics were gived, the workings related it were examined and the Maktel-i Huseyn was compared with the Yusuf-ı Meddah?s book, Varqa ve Gulshah. In this part, the copies of Maktel-i Huseyn that had been utilized for text were decribed and the method followed preparing the text for Maktel-i Huseyn was enlightened, as well. After this part, the new informations and problems about the Maktel-i Huseyn were declared. Finally, Maktel-i Huseyn?s text and the glossary of it were appended to the thesis.