Bazı susuz ortam reaksiyonlarının termometrik titrasyonlar ile incelenmesi
Investigation of some non-aqueous media reactions with thermomatic titrations
  1. Tez No: 22804
  2. Yazar: ORHAN ÇAKIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada; çeşitli maddelerin susuz ortamlar da kantitatif tayinlerinin termometrik titrasyon metodu ile yapılıp yapılamayacağı araştırılmıştır. Bu amaçla; metod ve titrasyon sistemi susuz asetik asit ortamındaki bazı nötralleşme reaksiyonları vasıtasıyla denenmiş ve amaca uygun oldukları belirlenmiştir. Daha sonra; aminle rin asetonitril ortamında nitrozilperkloratla; aminlerin ve bazı organik bazların 1, 2-dikloroetan ortamında anti- mon(V)klorürle; asetik anhidrid içinde ürenin 1,2-diklo- roetandaki antimon(V)klorürle 23,0 ± l°C'da termometrik titrasyonları yapılmıştır. Çizilen AT-V titrasyon eğri lerinden yararlanılarak reaksiyon stokiyometrileri hesap lanmış ve söz konusu maddelerin % l'den daha küçük bağıl standart sapmalarla kantitatif olarak tayin edilebilecek leri belirlenmiştir. Ayrıca; 1, 2-dikloroetan ortamındaki titrasyonlarda, ortama ilave edilen bir kaç damla asetik anhidridin titrasyon eğrilerindeki dönüm noktalarının da ha belirgin olarak tayin edilmesine sebep olduğu belir lenmiştir. Asetik anhidrid içinde ürenin ise; 1,2-diklo- roetanda hazırlanmış antimon(V)klorür titrantının ayar lanması için iyi bir primer standart olarak kullanılabi leceği sonucuna varılmıştır. AHAHTAR KELİMELER t Susuz jçırtam, termometrik titrasyon, aminler, üre, nitrozilperlTlorat, an- timon(V)klorür, asetonitril, 1, 2-di kloroetan.
Özet (Çeviri)
In this work, it is investigated whether quan titative determination of various compounds in non-aqu eous media can be done by thermometric titration method. For this purpose, method and titration system were tes ted by some neutralization reactions in glacial acetic acid medium and they were found to be appropriate for the purpose. Later; thermometric titrations of amines with nitrozylperchlorate in acetonitrile medium; amines and some organic bases with antimony(V)chloride in 1,2-dichlorethane medium; urea in acetic anhydride with antimony (V) chloride prepared in 1,2-dichlorethane at 23,0 ± 1°C had been made. Reaction stoickiometries had been calculated using AT-V titration curves and it is shown that above mentioned chemicals can be determined quantitatively with less than 1 % relative standard deviation. In addition, it is found that addition of a few drops of the acedic anhydride made easier determi nation of end points of the titration curves in 1,2-di chlorethane solvent. Urea in acetic anhydride was found to be best chemical for standardization of antimony (V)- chloride prepared in 1,2-dichlorethane. KEYWORDS s Non-aqueous media, thermometric titrations amines, urea, nitrozylperchlorate, aceto nitrile, antimony(V) chloride, 1, 2-dichlor^ ethane.