Yardım mesleklerinde tükenmişlik sendromu
Burn out syndromes in helping occupations
- Tez No: 228031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Başkalarına yardım sağlayan mesleklerde çalışan bireylerde, çalışma koşullarının bir sonucu olarak görülen; idealizm, enerji ve amaçta sürekli olarak artan bir kayıp anlamına gelen tükenmişlik kavramı çoğu zaman umutsuzluk kavramı ile iç içe durumdadır.Tükenmişlik, bir stres denklemidir ve ilerleyici bir süreçtir. Tükenmenin nedenleri, insanın beklentileri ile ilişkilendirilmektedir. Genellikle gerçek dışı beklentilerinin ve gerçek ile beklentiler arasındaki uyumsuzluğun fazla olması sonucunda gelişen bir durumdur. Bireyin seçme özgürlüğünün bulunmadığını ya da seçeneklerinin sınırlı olduğunu gördüğü ve kendi adına enerjisini harekete geçiremediği öznel duygu durumudur. Bireyde umut ya da umutsuzluk tablosu büyük ölçüde birtakım bilişsel süreçlerin etkileşimi sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu süreçler; hedefe ulaşma yolunda şanstan ziyade yeteneği önemsemeye, başkalarına olan güven duygusuna ve uzun dönemli amaçlara oranla kısa dönemli amaçlara ulaşma çabasına olan inanç ile bu söz edilenler arasındaki etkileşim olarak sayılmaktadır.Çalışmanın ilk bölümlerinde tükenmişlik kavramı anlatılıp, kuramsal açıklamalara yer verilmiş olup çalışmanın son bölümünde ise konuyla ilgili yurt dışı ve yurt içi yapılan araştırmalardan örnekler verilip tükenmişlik sendromu ile mücadele yöntemlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of burn out is seen at individuals who work in support providing professions as a result of working conditions and meant continuous loss of idealism, energy and goal, is usually integrated with desperation.The burn out is a stress equation and it is a progressive process. The causes of burned out are associated individuals? expectations. It usually develops in at situations at which unrealistic expectations present and expectations are inconsistent with reality. It is an individual?s personal condition in which chose freedom lacks or choices are limited and not be able to arouse his/her own energy. In individuals hope or hopelessness scene develops as a result of interactions of some cognitive processes. These processes are count as giving importance to capability rather than chance for attaining the goal, trust issues for others, giving credit to short term goals rather than long term goals and interaction with these terms.In the first parts of the study, burn out is explained and theoretical explanations are stated. In the last part of the study examples from both domestic and abroad studies are depicted and dealing with burn out syndrome methods is mentioned.