Zeki Demirkubuz sinemasında kadın temsilleri
The women representations at the movies of Zeki Demirkubuz
  1. Tez No: 228054
  2. Yazar: NURSEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Zeki Demirkubuz sinemasında kadın temsilleri psikanalitik yaklaşımlardan yararlanılarak incelenmiştir. İncelemede feminist bakış açısı esas alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümü, Zeki Demirkubuz'un filmlerine toplu bir bakışı içermektedir. İlerleyen bölümlerde yönetmenin yedi filmi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Çalışmadan elde edilen en önemli verilerden biri, ?sanat sineması?nın da popüler sinema gibi cinsiyetçi yaklaşımların tuzağına düşebileceğidir. Kapitalist sinemanın üretim biçiminden kopuşu temsil eden ?sanat sineması? muhalif bir tavrı temsil eder. İncelenen filmlerde aynı muhalefetin kadın temsilleri açısından da gösterilemediği gözlenmiştir. Demirkubuz sinemasında kadın temsilleri popüler sinemadaki kadar kesin hatlarla stereotiplere dayalı değildir; ancak kadınlara bakış önyargılardan tümüyle uzak da değildir. Kadınlar, geleneksel rollerini terk ettikleri anda erkek yaşantısı için birer tehdit unsuruna dönüşürler.Demirkubuz'un filmlerinde ağırlıklı olarak erkek öyküleri anlatılmıştır. Kadınlar, erkeklerle olan ilişkileri çerçevesinde devreye girmişler ve onların basit birer eklentileri haline dönüşmüşlerdir. Kadın yaşantılarına yaklaşmaya çalışan filmlerde ise bağımsız ve kendi ayakları üzerinde duran kadın temsillerine rastlamak zordur. Filmlerdeki erkek karakterler için fantezi nesnesi olarak kadınlar kurgulanmıştır. Kadınların içine düştükleri çıkmazlar ise kapitalist sistemin bir sonucu olarak sunulmuş, erkek egemen yapının cinsiyetçiliği gözden kaçırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At that study, the women representations at the movies of Zeki Demirkubuz have been examined by making use of psychoanalytic approaches. At the study, a feminist viewpoint has been taken as the basis.One of the most important data obtained from the study is the fact that the art cinema may also fall into the trap of sexist approaches like the popular cinema. The art cinema represents a opposing attitude and the cutting loose from the production forms of capitalist cinema. At the movies examined, it has been observed that the same opposition could not be presented in the sense of women representations. In the movies of Demirkubuz, the women representations do not depend on to stereotypes with definite lines, as it is in popular cinema. The women transform into a threatening factor for the life of the men as they leave their traditional roles.In the movies of Demirkubuz, men stories have been told in general, and the women had stepped in within the frame of their relations with the men, and turned into simple annexes of them. However, at the movies trying to converge to the lives of the women, it is quite hard to meet women that can stand on their own bottom. As the fantasy object for the male characters at the movies women have been used; and the dead ends that the women come to are presented as a result of the capitalist system, but the sexism of the male dominant society has been overlooked.